ilustrační foto: policista - pouta FOTO: Policie ČR / Grafika redakce

VYSOČINA / Neuvěřitelný případ se kterým se museli potýkat kriminalisté a specialisté v oboru psychologie  na Vysočině. Na případu spolupracovalo hned několik týmů vyšetřovatelů a specialistů. Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v uplynulých dnech objasnili případ zvlášť závažné násilné trestné činnosti. Jednalo se o zločin vraždy ve stádiu pokusu, který intenzívně vyšetřovali od prosince loňského roku.

Kriminalisté objasnili loňský pokus vraždy

Po usilovném několikaměsíčním pátrání a důkladném prověřování více vyšetřovacích verzí se podařilo vypátrat a zadržet pachatele tohoto brutálního činu. Kriminalistům se podařilo prokázat, že tento čin má na svědomí šestatřicetiletý muž z Jihlavska, který byl v pátek 20. září obviněn z pokusu zvlášť závažného zločinu vraždy. Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět na vazební stíhání tohoto šestatřicetiletého muže. Návrhu státního zástupce soudce okresního soudu v Jihlavě vyhověl a obviněný muž byl v pátek eskortován do vazební věznice v Brně. Současně byl v souvislosti s tímto činem zadržen a v pátek 20. září obviněn jednadvacetiletý mladík z Jihlavska, a to pro pomoc ke spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže. Tento obviněný muž byl po zahájení trestního stíhání a výslechu ze zadržení propuštěn a jeho trestní stíhání bude vedeno na svobodě.

S ohledem na způsob spáchání pokusu vraždy, kterého se obviněný dopustil po předchozím uvážení, zvlášť surovým způsobem a současně také s úmyslem získat pro sebe majetkový prospěch, hrozí šestatřicetiletému muži v případě odsouzení trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let, případně výjimečný trest. Mladší z dvojice obviněných je za pomoc k loupežnému přepadení ohrožen trestem odnětí svobody v trvání dvou až deseti let.

Ke zločinu došlo v pátek 21. prosince odpoledne přibližně v 15.45 hodin v prodejně dětského zboží na ulici Žižkova v Jihlavě. Starší z dvojice mužů předem naplánoval loupežné přepadení obchodu, neboť se údajně dostal do finanční tísně. Mladšího z dvojice požádal o pomoc při loupeži, která měla spočívat v dovezení vozidlem k vybrané prodejně a po činu v odvezení z místa pryč. K činu si připravil kladivo, které následně k útoku na poškozenou použil. S touto skutečností však nebyl z mladší z obviněných obeznámen.

Pachatel nejdříve vstoupil do prodejny a prohlížel si zde vystavené hračky. Přitom projevil zájem o koupi v regálu vystaveného autíčka. Navázal slovní kontakt s prodavačkou, poté ale z prodejny odešel. Po několika minutách se do prodejny znovu vrátil a zase si prohlížel vystavené autíčko a chtěl si ho koupit. Když hračku prodavačka vzala z regálu a nesla na pult k pokladně, pachatel na ni zezadu zaútočil a udeřil ji do oblasti hlavy kladivem, které si přinesl s sebou a do té doby jej měl skryté.

„Žena se snažila bránit, ale muž ve svém jednání pokračoval. Na ženu opakovaně velmi brutálně kladivem útočil i poté, co ji srazil na podlahu. Poté se zmocnil finanční hotovosti, která byla v pokladně. Jednalo se o částku v řádu několika málo tisíc korun,“ uvedl k případu plk. Mgr. Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Pachatel způsobil ženě vážná poranění hlavy, se kterými musela být okamžitě převezena do nemocnice. Muž z prodejny po činu utekl a mladší z obviněných jej odvezl pryč. I když se do pátrání okamžitě zapojily veškeré dostupné policejní hlídky, pachatele se tehdy zadržet nepodařilo. Kriminalistům se podařilo sestavit pravděpodobný portrét pachatele a o pomoc se tehdy obrátili také na širokou veřejnost. Informovala naší redakci JUDr.Dana Čírtková tisková mluvčí krajského Ředitelství Policie ČR kraje Vysočina.

Každý získaný poznatek včetně stop zajištěných na místě činu jsme velice pečlivě vyhodnocovali. Bohužel případ byl velice komplikovaný a složitý. Usilovná a detailní práce nás ale dovedla na stopu obou pachatelů, kteří se ke svému činu doznali,“doplnil plk. Mgr. Pavel Kubiš s tím, že se tak podařilo objasnit zatím jediný dosud neobjasněný případ vraždy z loňského roku. Současně taky vyslovil poděkování občanům, kteří reagovali na výzvu v médiích uveřejněnou po spáchání činu a ocenil spolupráci s Městskou policií Jihlava, která svojí činností významným dílem přispěla k získání poznatků týkající se osob pachatelů doplnila vrchní komisařka Čírtková .

Autor: ZprávyExtra.cz
Ilustrační foto: Policie ČR

Komentáře