FACEBOOK / Národní bezpečnostní tým CSIRT vydal varování před TROSKÝM KONĚM. Tento Trojský kůň, se šíří výhradně prostřednictvím sociální sítě Facebook. Tento typ Trojského koně je tak chytrý, že se umí sám množit z počítače na další počítač, důvodem tohoto množení je to, že využívá seznam kontaktů na Facebooku. Z tohoto důvodu se tento typ Trojského koně začal šířit po internetu jako lavina.

„Trojský kůň vkládá do Facebooku přes účet již infikované oběti odkazy na pornografické video. Uživatele po vstupu na odkaz vyzve ke stažení falešného flash playeru,“ uvedl bezpečnostní analytik Pavel Bašta z týmu CSIRT.

Trojský kůň se tak snaží nabudit dojem, že webové stránky nelze načíst z důvodu neaktuálního pluginu pro přehrávání videí. A právě proto, že je zpráva odesílána od kamaráda na Facebooku, spousta uživatelů na Facebooku klikne v dobré víře, že se jedná o normální video. Z tohoto důvodu se během ani ne týdne díky Trojskému koni na Facebookové síti nakazilo již přes 100 000 uživatelů.

Facebook - Trojský kůň
Trojský kůň se šíří prostřednictvím zpráv na Facebooku

Místo stažení aktualizace flash playeru ale uživatelé Facebooku otevřou počítačovým pirátům svou bránu do systému počítače a umožní jim dále rozmnožování Trojského koně dál po internetu s využitím jejich kontaktů na sociální síti Facebook. „Falešná aplikace je ve skutečnosti downloader, který do počítače stáhne trojského koně,“ dodává bezpečnostní analytik Bašta.

Bezpečnostní experti Trojského koně, který se v posledních dnech šíří Facebookem, podrobují podrobnému zkoumání. Zda jsou již nakaženy i počítače také v České republice, zatím není známo. Uživatelé Facebooku by v každém případě měli být velmi ostražití při otevírání odkazů s videi, které po nich budou chtít nainstalovat aktualizaci flash playeru. Místo ní totiž mohou do svého počítače stáhnout Trojského koně.

Autor: R. Mach – ZprávyExtra.cz
Foto: securityaffairs.co

Komentáře