Spermie Foto: Dollarphotoclub.com

Mužská neplodnost je ožehavé téma. A není se čemu divit. Jen v České republice je neplodný téměř každý čtvrtý pár a ve 40 % případů jsou na vině muži. Lépe řečeno mužské spermie. Jsou pomalé a je jich málo. A situace je rok od roku horší.

Před 15 lety byla norma kolem 120 milionů spermií v jednom mililitru. Dnes je to pouze 20 milionů. Pokud bude pokles pokračovat ve stejném tempu, za 50 let nebudou muži plodní vůbec.

A jaké jsou příčiny?

Mohou za to civilizační faktory, jako je životní styl, stres, kouření a nemoci. Ale nevěšte hlavu. Nic není ztraceno.

V dnešním článku si uvedeme 20 tipů, jak mít spermie jako na steroidech. Stačí se řídit alespoň polovinou z nich a Vaše spermie budou rychlejší a budete jich mít více.

1) Vyhněte se nadměrnému používání plastů
Plasty v autě, plastové krabičky, plastové láhve. V dnešní době je nemožné se plastům vyhnout. Bohužel látky obsažené v plastech jako BPA a ftaláty mají negativní vliv na produkci spermií.
TIP: Používejte spíše skleněné nádoby a krabičky. Hledejte plasty bez obsahu BPA (BPA free)

2) Laptop musí pryč
Máte často laptop na klíně? Hned s tím přestaňte. Teplo, které baterie produkuje, je velmi blízko Vašich varlat a to snižuje produkci spermií.
TIP: Použijte pod laptop polštář či podložku

3) Dejte pozor na Wi-fi
Další důvod proč dát laptop pryč. Dle této studie, dlouhodobé vystavení wi-fi signálů způsobuje snížení pohyblivosti spermií.
TIP: Pokud zrovna Wi-fi nepoužíváte, naučte se ji vypínat. Na noc dejte telefon do režimu „letadlo“.

4) Zůstaňte střízlivý
Nadmíra alkoholu snižuje testosteron, který má vliv na tvorbu spermií. Pokud si přesto chcete dát skleničku, sáhněte po červeném víně. Dle prvních studií to vypadá, že látka myricetin obsažena v červeném víně má pozitivní vliv na pohyblivost spermií.
TIP: Omezte alkohol na jednu skleničku červeného vína denně.

5) Jezte chřest
Je totiž bohatý na vitamín C, který brání oxydaci spermií. Chřest obsahuje i kyselinu listovou, která dle jedné dlouhodobé studie společně se zinkem zvýšila počet spermií o 74%.

6) Nejezděte často na kole
Jedna španělská studie zjistila, že triatlonisté měli nižší počet spermií, než sportovci nepoužívající při disciplínách jízdní kolo. Vyšší počet hodin strávených na kole ovlivňuje velikost i tvar spermií.
TIP: Místo jízdy na kole se radši projděte nebo si běžte zaběhat.

7) Omezte sledování TV
Nedávná studie prokázala, že muži sledující televizi po dobu 20 hodin týdně, měli počet spermií o polovinu nižší než muži, kteří televizi nesledovali vůbec.

8) Jezte více česneku
Česnek je považován za přírodní afrodiziakum. Obsahuje selen, který pomáhá zvýšit hladinu testosteronu a alicin zlepšující pohyblivost spermií.
TIP: Přidejte každý den 1-2 stroužky česneku do Vašeho oběda nebo během přípravy večeře

9) Omezte pobyt v teplé vodě
Teplo patří mezi největší zabijáky spermií. Pouhých 30 minut v teplé vodě (38° C nebo vyšší) dokáže snížit počet Vašich spermií. Jedna studie z roku 1950 prokázala, že muži, kteří se koupali půl hodiny v horké vodě každý druhý den, byli neplodní po dobu 6 měsíců. V této studii se mužům, kteří se přestali koupat v teplé vodě, zvýšil počet spermií o 491%.
TIP: Vyhněte se vířivkám a dlouhé koupeli v teplé vodě. Sprchujte se vlažnou vodou, nebo ještě lépe, začněte s ledovou sprchou.

10) Rajčata
Šťáva z nich obsahuje silný antioxidant lykopen, který pomáhá chránit volné radikály a má prokazatelný efekt na mofrologii spermií.
TIP: Lykopen se lépe uvolňuje a je rychleji absorbován do těla během vysokých teplot. Přírodní rajská omáčka je tedy dobrou volbou pro Vaši plodnost.

11) Zkuste ústřice
Patří mezi nejlepší potravinu pro muže vůbec. Ústřice dokáží zvýšit Váš testosteron, libido a také počet spermií. Hlavním důvodem je vysoký obsah přírodního zinku.

12) Začněte s ledovou sprchou
Ledová sprcha Vám pomůže spálit tělesný tuk, snížit deprese, zvýšit testosteron, zajistí lepší spánek a také zvýší produkci spermií.
TIP: Začněte pomalu. Nejprve vlažnou vodu každé ráno a postupně se dopracujte až k ledové sprše po dobu minimálně 1-2 minut.

13) Dodejte tělu více zinku
Zinek je jeden z nejdůležitějších minerálů pro muže. V jedné studii, kde byl zinek podáván s kyselinou listovou, se zvýšil počet spermií u zdravých mužů o 74%.

14) Zkuste Goji maliny
Jedna čínská studie zkoumala 42 neplodných mužů (s velmi nízkým počtem spermií), kterým bylo podáváno 15 gramů goji malin každý den. Po měsíci mělo 50% mužů spermie v normálním nebo i vyšším počtu. A po 2 měsících užívání goji malin mělo 33 mužů počet spermií vyšší než průměr a všech 33 mužů bylo schopno počít dítě.
TIP: Zajděte si do zdravé výživy a kupte si sušené goji maliny – česky „Kustovnice čínská“

15) Doplňte vitamín C
Vitamín C je důležitý antioxidant, který chrání spermie proti volným radikálům a oxidačnímu stresu. Dle několika studií mají neplodní muži velmi nízkou hladinu vitamínů C.
TIP: Nejlepším zdrojem vitamínu C jsou papriky, guava, kapusta nebo kiwi.

16) Zkontrolujte svoje léky
Některé léky mají negativní vliv na tvorbu spermií. Patří mezi ně například léky na tlak, vypadávaní vlasů, deprese a žaludeční vředy. Poraďte se svým lékařem, zda za Vaši neplodnost nemůžou některé z používaných léků.

17) Zkuste dýňová semínka
Ty jsou bohatá na zinek, který je velmi důležitý pro tvorbu spermií a testosteronu. Kromě zinku semínka obsahují vitamín B a vitamíny E, C, D a K, které podporují tvorbu spermií a zvyšují libido.

18) Pijte více vody!
Nejjednodušší tip ze všech. Spermie jsou tvořeny z vody, a pokud trpíte dehydratací, má to přímý vliv na počet Vašich spermií.
TIP: Pocit žízně už značí dehydrataci. Pijte pravidelně, ať Vás žízeň vůbec nedožene.

19) Vlašské ořechy
V roce 2012 bylo v jedné studii prokázáno, že muži konzumující 75 gramů vlašských ořechů každý den zaznamenaly velké zlepšení v kvalitě a pohyblivosti spermií.

20) Zapomeňte na vyhřívaná sedadla v autě
Opět spojitost s teplem, které působí blízko Vaší zásobě spermií. Jedna německá studie na 30ti zdravých mužích dokázala, že po hodině sezení na vyhřívaném sedadle se zvýšila teplota varlat o 2-3° C. Nezdá se to moc, ale i nepatrný nárůst teploty dokáže zničit Vaše spermie.

Autor: David Buchta za PRIMULUS – Multivitamín moderního muže

Komentáře