Chybí vám potřebná síla, abyste udrželi krok se svými aktivními dětmi, sportovně založenými přáteli nebo výkonnými kolegy? Zkuste tajný recept aztéckých válečníků a běžců a zařaďte do svého jídelníčku chia semínka. Zaručí vašemu tělu potřebnou energii na celý den, zbaví vás únavy a navíc vám dodají mnoho potřebných vitamínů a minerálů, které váš organismus před začátkem zimy určitě ocení.

Znáte chia semínka?

Semínka šalvěje hispánské pocházejí původně z Latinské a Střední Ameriky a jsou známá pro svůj vysoký obsah přírodních olejů a proteinů. Ve 100 g chia semen se nachází 31,4 g omega mastných kyselin (omega-3 a omega-6), 21,2 g proteinů, 4,9 g sacharidů a 32 mg vlákniny. Jsou zdrojem důležitých živin, jako jsou vápník, draslík, zinek, fosfor, magnesium a mnoho dalších.

Zázračný chia gel

Díky hydrofilním vlastnostem na sebe chia semínko dokáže navázat tolik vody, že se jeho objem zvýší až 12x. Stačí semínka namočit na několik minut do vody, jogurtu nebo jiné tekuté látky a kromě zvětšení objemu změní také svoji konzistenci na jemný gel. Ten zajišťuje vašemu tělu a pokožce přirozenou vnitřní hydrataci. Schopnost absorbovat tekutiny ocení především sportovci, kteří se při svém výkonu budou cítit déle hydratovaní a fyzicky silní.

Chia gel zasytí hladový žaludek na delší dobu díky jeho schopnostem prodloužit dobu přeměny cukru na glukózu v krvi. Nízký glykemický index této formy chia semínek zaručuje postupné a pomalé zvýšení a poté snížení krevního cukru, což je vhodné pro diabetiky, kterým se potraviny s nižším GI doporučují.

Kromě sportovců a diabetiků využijí hydrofilních účinků chia semínek také ti, co se snaží zhubnout. Zapomeňte tedy na diety a půsty, zajděte si koupit zásobu semínek šalvěje hispánské a věřte, že na sobě brzy zaznamenáte příjemné změny.

Pro chia semínka není nutné letět do Ameriky

Zázračná semínka koupíte v každém obchodě se zdravou výživou a biopotravinami nebo ve specializovaném internetovém obchodě. Dále ve vybraných lékárnách či supermarketech se sekcí bio a zdravou výživou, které nově také nabízejí možnost nákupu chia semínek.

V čem tkví jejich síla

Pro porovnání, chia semínka obsahují 2x více vlákniny než obilné vločky, 3x více železa než špenát, 5x více vápníku než mléko a 15x více hořčíku než brokolice. Stačí jedna malá hrstka denně a máte zaručený přísun většiny potřebných látek. Díky vysokému obsahu vápníku napomáhá jejich pravidelná konzumace správnému vývoji pohybového aparátu a snižuje riziko osteoporózy. Fosfor v chia semínkách posiluje paměť a udržuje správný chod nervového systému. Stabilní krevní tlak zajišťuje draslík, který mimo to také zamezuje svalové křeči. Chia semínka jsou dále zdrojem zinku, jež napomáhá organismu chránit jeho imunitní systém, a předcházet tak infekčním nemocem. Vysoký podíl hořčíku dodá vašemu tělu energii a sílu jak v průběhu fyzické aktivity, tak i následně po ní.

Inspirujte se lahodnými chia nápady naplněné vitamíny a energií
Chia semínka lze přidat jak do tekutých pochutin, tak do sladkých dezertů nebo hlavních jídel. Nejlépe nastartujete svůj organismus v kombinaci s ranní cereální snídaní. Sladkou svačinu v podobě buchty si můžete zpestřit chia semínky. Ty vám při pečení moučníků nahradí vajíčko a zvýší objem bez přidané nutriční hodnoty. Nebojte se tuto energetickou bombu využít v salátech, polévkách, dresinkových omáčkách, masové směsi, jogurtech nebo ve smoothie.

Jeden takový smoothie recept si pro vás připravila Romana, blogerka webu www.naskokvkuchyni.cz. Nejen, že si skvěle pochutnáte, ale posílíte vaši imunitu.

Ananasové smoothie s chia semínky a kokosovým mlékem

Na dvě porce potřebujete: 1 střední ananas, 2 pomeranče, 1 limetu, 1 lžíci medu, 200 ml kokosového mléka a 2 lžičky chia semínek.

smoothie
Smoothie Zdroj: Naskokvkuchyni.cz

Ananasu důkladně odstraníme slupku a střed, na menší kousky ho rozkrájíme a dáme do blenderu, popř. klasického mixéru. Na lisu na citrusy vymačkáme šťávu z pomerančů a limety a přidáme k ananasu. Do blenderu dále přidáme med, kokosové mléko a chia semínka. Vše na vámi vybraný režim (na smoothie) rozmixujeme.

Komentáře