Sdílejte
Muž s mobilním telefonem (Ilustrační snímek) Zdroj: PIXABAY

Mobilní telefon jako zabiják vztahu? V případě, že více než partnerovu ruku držíme tento chytrý přístroj, tak rozhodně ano. Jak dokáže tak malá věc narušit mezilidské vztahy a zničit lásku dvou lidí?

Přečtěte si dnešní článek a zkuste se společně s námi zamyslet, zda jsou telefony přínosem nebo spíše pohromou.

Věnujete partnerovi tolik času, jako telefonu?
Častým hleděním na displej telefonu místo na život před sebou člověk může zapomínat na svoji drahou polovičku a její potřeby. Tento obvyklý fenomén dnešní doby dokonce dostal své jméno, jedná se o tzv. „pphubbing“. Slovo pochází z angličtiny a jedná se o zkráceninu slov „partner phone snubbing“, doslovně ignorování partnera kvůli mobilnímu telefonu. Podle studií až 46 % jedinců přiznává, že při společně trávených chvílích nechává partner svůj telefon položený na viditelném místě a pravidelně ho kontroluje, a to i v době, kdy spolu vedou dialog a mají se soustředit jeden na druhého. Telefon tedy narušuje nejen společný čas partnerů, ale také jejich vnímání. Nejsme stoprocentně napojení na svého milovaného, neposloucháme ho tak, jak bychom měli a naše myšlenky poletují mezi mobilem a partnerem. Je to tak správně? Každý si odpovězme za sebe, sáhněme si do svědomí a snažme se tento šílený fenomén potlačit.

Slábne verbální i neverbální komunikace
Vztah dvou lidí v dnešní době velmi trpí v důsledku nepřetržitého používání mobilních telefonů. Domácnost, která kdysi představovala hnízdo lásky, smíchu, sdílení a komunikace, se pomalu mění na tiché místo jedinců se svými individuálními zájmy a skloněnými hlavami. Partneři jakoby spolu přestávali komunikovat, jak verbálně, tak neverbálně. Telefon jim je náhražkou za to všechno, co by měli se svými milovanými sdílet. Čas strávený na chytrém přístroji nedovoluje partnerům povídat si, sdělovat si své zážitky a dojmy, plánovat nebo řešit problémy. A ruce svírající telefon a prsty na klávesnici jen těžko obejmou nebo pohladí drahou polovičku. I bezduché válení se na gauči nebo v posteli znamená určitý druh komunikace mezi dvěma lidmi, jen tak se držet za ruce a vnímat jeden druhého klidně i beze slov. Ticho ale někteří chápou jako důvod k uchopení svého nejlepšího přítele – telefonu. Díky sociálním sítím jsme se naučili sledovat životy cizích osob, jejich fotografie, videa a zapomínáme sledovat osobu, vedle které žijeme.

Telefony nabízejí nové příležitosti
Mobilní telefon dnes neslouží jen k hlasovému dorozumívání nebo k poslání zprávy. Nahrazuje nám počítače, fotoaparáty, kamery, navigační systémy apod. Na malém displeji dokážeme objevovat obrovské věci. Díky internetu na něm najdeme téměř cokoliv a kohokoliv. Sociální sítě v mobilních telefonech přinášejí příležitosti v podobě snadného seznamování a flirtování. Fotografie pořízená ve vteřině může okamžitě putovat k cizí osobě, stejně tak informace o soukromí. Jako mobilní jedinci ztrácíme pojem o tom, co je v rámci vztahu přijatelné a co už nikoliv. Sledujeme nebo si hledáme cizí tváře jen tak ze zvědavosti, nebo z nudy. Ve finále často dochází ke srovnávání partnerů, hledání výhod u nově poznaných osob a v nejhorším případě k navazování nových vztahů, tajnému dopisování, scházení se a podvádění. Jednoduchost mobilních telefonů zjednodušuje i naše myšlení a my využíváme těch rychle a lehce dostupných příležitostí na úkor plnohodnotných a pevných vztahů.

Mobil jako nástroj ke sdělování emocí, jak prosté
Všichni víme, jak je někdy těžké říci svůj názor nebo rozhodnutí do očí, stejně tak omluvit se, vyjádřit své city nebo se například s někým rozejít. Nejlepší způsob řešení takového problému vidí většina z nás v posílání zpráv, ve kterých lze vše potřebné sdělit bez nutnosti vidět danou osobu a její výraz v obličeji. Ulehčujeme si veškeré projevy mezilidských vztahů, nechceme vidět emoce, slzy, úsměv, ani dávat to samé ze sebe. V partnerském vztahu děláme něco podobného. Slova „Miluji Tě“ jednoduše napíšeme do SMS zprávy, ale složitě je pak používáme v osobním životě. Neshody často řešíme také přes klávesnici mobilního telefonu, jakmile jeden z nás zmizí z dohledu toho druhého. Takto se z nás stávají loutky hrající své role bez vyjádření emocí a použití vlastního hlasu, vždyť písmena na displeji nikdy neprojeví to, co člověk v danou chvíli opravdu cítí. Narušujeme tím budoucnost vztahů, jakmile se totiž naučíme používat telefon jako nástroj k „vyjádření“ nás samých, jen těžko už budeme schopni sednout si naproti partnerovi a říci mu své pocity do očí. Bariéra, kterou si mezi sebou stavíme, nám může jednoho dne zcela zakrýt opravdový pohled na lásku. Odložme tedy telefony, seberme odvahu a odhalme svou duši, své potřeby a názory před partnerem i před sebou samým.

Existuje řešení?
Řešení celého problému s mobilními telefony a ztrátou spojení mezi partnery existuje v každém z nás. Ať jste moderní technikou jakkoli pohlcení, lze se vrátit do starých krásných časů, kdy si dva lidé hleděli do očí a usínali ruku v ruce bez záře mobilního telefonu.

Uvědomění si aktuální situace a následků je klíčem k úspěchu. Pokud se vám podaří přesvědčit i svého partnera, že pouze upřímný vztah založený na opravdových slovech a čase stráveném po boku toho druhého, má budoucnost, máte vyhráno. Věřte, že ta malá kouzelná krabička není zásadní pro váš vztah. Naopak, narušuje to krásné spojení mezi vámi svým neustálým zvoněním, blikáním a vrněním. A za to žádný vztah nestojí, proto hned teď odložte telefony na vzdálené místo a věnujte se na sto procent svému miláčkovi, jednou na ty společně strávené chvíle budete vzpomínat.

Komentáře