Bůh stvořil muže a ženu, aby se před jeho zraky jednoho dne oddali a společně zplodili potomka. Tak to praví bible, tradice i jediný pohled kolem nás. Lidé okolo nám denně připomínají, jak by měl vypadat náš osobní život. Jedni se vodí za ruce, druzí vezou kočárek a někteří budují své hnízdečko lásky v podobě bytu či domu. Celý svět je o lásce, vztazích a rodině.

Co když ale někdo takové hodnoty neuznává? Jako třeba člověk zvaný „single“. Tento anglický název svou novodobostí ještě nenašel místo v českém slovníku, ale můžeme ho označit slovy „nezadaný, svobodný, nezávislý“. Přesněji se jedná o svobodomyslného člověka ve věku od 25 do 40 let, který dobrovolně žije sám a je tak spokojený. Je ekonomicky i emocionálně nezávislý a jeho životními prioritami jsou svoboda a samostatnost.

Jak to bylo v minulosti?

V dnešní době běžný stav, nad kterým se možná ani nepozastavíme. Jak se ale na to tváří generace našich babiček a dědečků? Za jejich mladých let byla osoba žijící tímto způsobem považována za zvláštní a v dobách jejich předků bývala dokonce vyloučena ze společnosti. Svobodný rodinný stav byl chápán negativně a z osob samostatně žijících se stávali vyděděnci. Nejtěžší úděl měly ženy, které si nikdo nevybral k uzavření sňatku. Byly nedobrovolně svobodné a jejich postavení ve společnosti bylo tak nízké, že pro ostatní ztratily hodnotu a byly středem posměchu.

Jak je to s počtem singles u nás a ve světě?

Způsob života ve stylu Carrie nebo Samanthy ze Sexu ve městě mnoha lidem zřejmě vyhovuje, např. ve Spojených státech jím žije skoro polovina obyvatel. V sousedním Německu nebo skandinávských zemích jsou statistiky hodně podobné a v naší rodné zemi se mluví o vyšší polovině v rámci mužské části singles a něco přes třicet procent té ženské. Čeští muži evidentně svobodný život milují a není se čemu divit. Tolik krásných českých holek, výběr té pravé musí být opravdu problém, mějme tedy pro pány pochopení.

Výhody svobodného stylu života podle singles

  • Volnost, nezávislost – můžete cestovat, stěhovat se z místa na místo a nikoho nemusíte vláčet za sebou. Chcete jít s partou ven a přijít klidně až druhý den? Vše je dovolené a po příchodu domů uslyšíte místo výčitek jen ticho vlastního bytu.
  • Rozmanitost v oblasti sexu – svého milence či milenku si hledáte podle nálady nebo chutí. Můžete si rozšířit sexuální zkušenosti a zažívat pokaždé jiné potěšení.
  • Ekonomická samostatnost – nejste povinni svou peněženku otevírat nikomu jinému, než vám samotným. Neřešíte dárky, ani finanční zodpovědnost za členy rodiny. To, co vyděláte, bude sloužit pouze ve váš prospěch.
  • Proměnlivý životní styl – každý váš den může být jiný, můžete ho žít na jiném místě a s jinými lidmi. Co chcete v životě vyzkoušet, prožít nebo se naučit, není problém. Nemusíte se ohlížet na potřeby partnera, děláte pouze to, co baví jen a jen vás.
  • Budování kariéry – jelikož nemáte žádné závazky, můžete si chodit domů z práce, kdy se vám zachce. Služební cesty nemusíte odříkávat kvůli úzkostlivé drahé polovičce a práce, kterou si vezmete domů, nikoho neobtěžuje. Rozvíjíte se a nikdo vás nebrzdí na cestě za úspěchem.
  • Srdce bez šrámů – láska a vztahy přinášejí nejen radost, ale také velkou bolest. Velkou výhodou singles je, že si nemusíte takovým nepříjemným obdobím procházet. Vaše srdce zůstane dlouho celé a zdravé i bez sportu.

Svobodné rozhodnutí každého jedince

Všem, co zastávají tradiční pohled na život ve stylu rodinného svazku, dětí, společného zázemí apod., může přijít tento způsob života podivný, nebo dokonce padlý na hlavu. Někteří s ním mohou z části souhlasit a dokonce si třeba takovým obdobím prošli, ale ve finále stejně zatoužili po druhé polovičce a její lásce. Každý z nás je jiný a má jiné priority. A o tom to celé je. Zastávat své osobní hodnoty a postoje, žít svůj vysněný život, pro který jsme se rozhodli. Jsme přeci svobodní dospělí lidé, žijeme v demokratickém státě a vlastní rozhodnutí je právem každého nás.

Singles do konce života?

Otázkou je, jak dlouho žijí singles svobodným a nezávislým životem. Vezmeme-li v úvahu rozmanitost jedinců ve smyslu osobnostním a charakterovém, setkáme se s těmi, kteří do smrti nezatouží po teple rodinného zázemí, ale také s těmi, kteří si sice život singles užívají naplno, ale do budoucna se dostaví potřeba sounáležitosti a lásky. Ti, co setrvají ve stavu svobodném až do úplného konce, jednoho dne za sebou uzavřou dveře a celá jejich existence tím skončí. Ač to zní nepříjemně, pro singles to znamená životní naplnění a cíl. V opačném případě se svobodní jedinci najdou v tradičních hodnotách a možná je překvapí, jaká pozitiva vztah dvou lidí přinese – především dar a zázrak zvaný dítě. To zaručuje jejich pokračování a zanechání po sobě cenného odkazu, který celý život budovali vlastními silami.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl života, bude to ten správný, pokud vám přinese uspokojení a pocit štěstí.

Komentáře