Sdílejte
Hasičskou techniku můžete obdivovat v Litoměřicích. Autor: Honza Vraný

Litoměřice – Hasičské slavnosti v Litoměřicích, které se konají od 9. do 10. června na Výstavišti Zahrada Čech, to není jen dlouho očekávaný svátek všech profesionálních a dobrovolných hasičů. Je to také velký den pro veškerou požární techniku, která nablýskaná a leckde i na poslední chvíli opravená bude čekat na své věrné fanoušky a obdivovatele.

Informuje o tom mluvčí hasičů Nicole Zaoralová s tím, že celkem se na letošních sedmých hasičských slavnostech očekává účast 200 přihlášených hasičských sborů, které představí neuvěřitelných 300 kusů své techniky. Profesionální hasiči pak do Litoměřic přivezou dalších více než 50 kusů své nejzajímavější techniky.

Domácí Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje připravil pro návštěvníky ukázku de facto veškerých typů techniky používané profesionálními hasiči v České republice: cisternovou automobilovou stříkačku se zařízením pro řezání vodním paprskem CAS 20 Cobra, automobilový žebřík AZ Metz, automobilovou plošinu Bumar, velitelsko-spojovací automobil určený jako mobilní pracoviště velitele zásahu, velitelský automobil Ford Ranger s úchytem pro elektrický lanový naviják, rychlý zásahový automobil, technický automobil Iveco určený pro zásahy technické povahy včetně příslušného vybavení ve výsuvných a výklopných boxech nebo člun pro práci na vodě.

K dalším zajímavostem z HZS Ústeckého kraje bude patřit stanoviště dekontaminace osob SDO-3, mobilní čerpací stanice a systém pro dálkovou dopravu vody HFS.

Stanoviště dekontaminace SDO-3 má podobu přívěsu s výklopnými vraty a dvěma uloženými stanovými přístřešky, které slouží k dekontaminaci osob od chemických, biologických, radioaktivních látek a hygienické očistě.

Mobilní čerpací stanice MČS 20-1500 K1 jsou čerpací agregáty poháněné naftovým motorem. Zařízení se používají při odčerpávání většího objemu vody, pokud není v blízkosti k dispozici elektrický proud. Stanice tohoto typu byly nasazeny např. v Praze Zbraslavi a Modřanech při povodních v roce 2013.

Systém pro dálkovou dopravu vody a pro čerpání vody z velkých hloubek HFS (Hytrants Fire Systems) se opět používá při rozsáhlých požárech a živelních katastrofách, kde je problémem transport vody, její dostupnost a čas.

Sousedé z HZS Libereckého kraje se v Litoměřicích chtějí pochlubit svým historickým požárním vozidlem, požárním kontejnerovým nosičem včetně kontejneru s vybavením sloužícím
pro vyprošťování osob z havarovaných vozidel a též pásovým obojživelným automobilem Hägglunds BV206, který dosahuje maximální rychlosti 55 km/hod.

HZS Královéhradeckého kraje si pro letošní slavnosti připravil potápěčský automobil vybavený prostředky k provádění činností pod vodní hladinou, v prostředí kontaminovaném nebezpečnými látkami i v chladné vodě a obojživelné pásové vozidlo GAZ-3409 zvané Bobr. Bobr zvládá všechny typy povrchů, bahno, sníh i vodu, dokáže se pohybovat v obtížně přístupném terénu
a plavat pomocí vlastního pohonu na vodní hladině rychlostí až 6 km/hod.

Hasiči ze Středočeského kraje do Litoměřic přivezou jedno historické vozidlo, cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20/4000/240 S2Z a čtyřkolku SxS Arcticat pro tříčlennou posádku, která je vybavena navijákem, světlometem a přenosným vysokotlakým zařízením s nádrží o objemu 250 l. Toto vozidlo se používá v těžko dostupných oblastech při záchraně a transportu zraněných osob, při hašení a při dovozu hasebního materiálu.

Pražští hasiči si s sebou do Litoměřic berou tři cisternové automobilové stříkačky a loď Florián. Jedná se o malou, ale technicky velmi dobře vybavenou loď, která nemá kotviště, ale je připravena k akci na podvozku v HS Holešovice. Samotné spuštění lodi na vodu trvá pouhé dvě minuty.

Z Českých Budějovic do Litoměřic bude vážit cestu historická technika tamějších profesionálních hasičů.

Ze Zlínského kraje putuje na Hasičské slavnosti vyprošťovací automobil AV
a z Moravskoslezského kraje vodní skútr na kolech GIBBS Quadski XL.

Záchranný útvar HZS ČR dorazí do Litoměřic téměř s veškerou stěžejní a moderní technikou, kterou disponuje. Návštěvníci slavností se tak mohou těšit mj. na pásový nakladač CAT 973D  ve speciálním opancéřovaném provedení, který je předurčen na zásahy s možností exploze. Tento dálkově ovládaný stroj je od jeho pořízení nasazen ve Vrběticích, kde vypomáhá s likvidací následků výbuchů muničních skladů. Nasazen byl rovněž po výbuchu v Poličských strojírnách a slavnosti tak budou jednou z prvních příležitostí, kde se nakladač představí veřejnosti.

Ze zemních strojů budou k vidění i pásové rypadlo CAT 329E, traktorbagr Huddig, univerzální dokončovací stroj UDS 214, dále třístranný a jednostranný sklápěčkový automobil na podvozcích Tatra T815.

Z vyprošťovací techniky bude na výstavišti ta nejsilnější v podobě vyprošťovacího tanku VT-72, který se používá v místech, kam se kolová technika nedostane, případně tam, kde je potřeba silnějšího navijáku. Dvojice těchto tanků pomáhala vloni i v zahraničí, když vyprošťovala českou loď zpod mostu v Drážďanech.

Chybět nebude ani druhý typ tanku v hasičských službách, SPOT 55 určený pro provádění hasebních prací v průmyslových podnicích a těžkém lesním terénu. I tento je dlouhodobě nasazen ve Vrběticích a pomáhal mj. při velkém požáru lesa na Bzenecku.

Posledním typem pásové techniky bude obojživelný transportér PTS-10, který dokáže přes vodu převážet náklad o váze až 10 tun, a slouží tak k evakuaci velkého počtu osob, či k transportu kolové techniky při povodních a záplavách.

Chybět nebude ani tahač s podvalníkem sloužící pro přepravu veškeré pásové techniky
a kolových zemních strojů, dále valníkový automobil s hydraulickou rukou a nosič kontejnerů na podvozcích T815-7.

Posledním kouskem bude sací bagr, což je zjednodušeně velký vysavač, který si poradí s hlínou, bahnem, sutinami a sypkým materiálem. Své využití nachází při pátrání po zavalených
a zasypaných osobách, ale také při sesuvech půdy a povodních.

Dobrovolné sbory přivážejí na litoměřické výstaviště zápřahové i parní stříkačky a historické hasičské automobily. K raritám bude patřit nejstarší celodřevěná čtyřkolová ruční stříkačka vyrobená v roce 1807 a dovezená z Francie, parní stříkačky z přelomu 19. století a hasičský automobil America LaFrance. Dále se mohou návštěvníci těšit na historické hasičské automobily značek Praga, Laurint & Klement, Škoda, Tatra, Steyr, Magirus či Mercedes.

Vzhledem k tomu, že většina historické techniky je díky láskyplné údržbě ještě schopna ukázek, bude se během druhého červnového víkendu také aktivně prezentovat.

V sobotu večer se pak na Labi před Lodním náměstím představí v akci desítka člunů a plavidel i vrtulník Policie ČR při hašení požáru pomocí bambivaku nebo při záchraně osoby z řeky. Celý program Hasičských slavností Litoměřice je uveden v příloze.

PSALI JSME TAKÉ: VIDEO: Veteráni Litvínov si užili úspěšný velký sraz historických vozidel

Autor: Honza Vraný

Komentáře