UKRAJINA – USA – PRAHA / V případě, že selže Minská dohoda, přijde tlak na dodávku zbraní Ukrajině. Pokud by však mělo dojít k válce, bude podle novináře Erika Besta klíčová role USA. Evropa a Amerika vnímá konfilkt na Ukrajině odlišně a USA konflikt prozatím vidí růžově, řekl ve vysílání Českého rozhlasu novinář Erik Best.

Ruská podpora separatistů na Ukrajině podkopává mezinárodní diplomatické úsilí a Minskou dohodu. Uvedlo to v pátek 20. února americké ministerstvo zahraničí, které Rusko i proruské povstalce varovalo, že ponesou zodpovědnost, pokud boje na Donbasu neustanou.

Novinář Erik Best varuje, že pokud by vypukla válka, Evropa je v palebné rovině, s přirovnáním k Americe, která je daleko. „Politika německé premiérky Angely Merkelové a amerického prezidenta Baracka Obamy není to samé. Merkelová byla dřív spojencem Vladimira Putina. Ale po sestřelení linkového letadla se její postoj výrazně změnil,“ řekl novinář Erik Best ve vysílání Českého rozhlasu.

„Nadále se soustředíme na podporu prosazování mírových dohod, vše ale bedlivě sledujeme,“ řekla mluvčí americké diplomacie Jen Psakiová. „A když Rusko a separatisté nedokážou uskutečnit dohody a ukončit násilí, budou čelit dalším následkům,“ řekla Jen Psakiová.

USA se domnívá, že když Západ ukáže Rusku, že to myslí opravdu vážně, Ruský prezident Vladimir Putin ustoupí. Podle Erika Besta to zřejmě dopadne úplně njinak: „Rusko považuje Ukrajinu za svůj zdroj zájmů. Agresi bude opakovat a dojde k velké eskalaci, k válečnému konfliktu.“

Američané se podle Erika Besta nemůžou dočkat nedodržení Minské dohody a doufají v to. „Pak totiž přijdou jako velcí kluci a ukážou, jak se to dělá. Američané teď navíc pořád opakují, že mají povinnost postavit se zlu,“ řekl Erik Best.

Kyjev se nyní obává, že by se separatisté za pomoci Rusů mohli pokusit zahájit útok na přístav Mariupol. Moskva stále zapojení svých vojsk do konfliktu na Ukrajině neustále popírá.

Komentáře