PRAHA / Bývalý senátor Alexandr Novák, který skončil před dvěma lety ve výkonu trestu odnětí svobody za to, že přijal 40 miliónový úplatek, je na svobodě. Alexandr Novák byl propuštěn předčasně na podmínku. Informaci o propuštění bývalého vlivného politika Alexandra Nováka z vězení informoval Chomutovský deník, podle kterého už exsenátor věznici opustil.

Alexandr Novák si ve vězení odseděl teprve přibližně polovinu ze čtyřletého trestu, který mu uložily soudy. Novák dostal čtyřletou podmínku, během níž se nesmí dostat se zákony znovu do křížku, jinak se do vězení opět vrátí.

Podle Chomutovského deníku má na Novákově předčasném propuštění podíl občanské sdružení Gryphons z Mostu, které se za bývalého politika Nováka zaručilo s tím, že dohlédne, aby se polepšil. Jde o motorkářský klub, se kterým Novák před korupční aférou spolupracoval. Sám Novák podmíněnému propuštění pomohl tím, že se za mřížemi celou dobu choval slušně.

Přesto je Novákovo propuštění pozoruhodné, neboť ještě před pár měsíci jeho žádosti soudce smetl ze stolu se slovy, že k předčasnému propuštění není důvod.

Alexandr Novák byl odsouzen za kauzu z přelomu tisíciletí, kdy dostal jako starosta Chomutova úplatek 40 milionů korun za ovlivnění prodeje akcií energetických společností, které patřily městu. Okresní soud nejdříve uložil Novákovi jen podmínku, odvolací soud ovšem trest výrazně zpřísnil.

Komentáře