Sdílejte
Přehrada Švihov (Želivka) Zdroj: Wikimedia commons

HAVLÍČKOBRODSKO / Lepší přístup obcí kolem vodní nádrže Švihov (Želivka) ke svým lesům. To je cílem jednání europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) s ředitelem státních Lesů České republiky Danielem Szórádem. Schůzka se koná se souhlasem ministra zemědělství Mariana Jurečky ve čtvrtek 31. března v Hradci Králové.

„Po naplnění přehrady se řadě obcí zhoršilo dopravní napojení na jejich lesy. Pokusím se se státními lesy domluvit směny stejně velkých pozemků tak, aby to obcím usnadnilo hospodaření v jejich lesích, které jsou často v hůř přístupném terénu,“ uvedl Tomáš Zdechovský, který pochází z Kožlí u Ledče nad Sázavou a schůzka s Lesy ČR zapadá do jeho širší iniciativy o oživení okolí nádrže.

Jejím cílem je zlepšení dopravního propojení i sítě rybníků a také regulované zpřístupnění okolí nádrže pro rybolov a ekoturistiku. Dále by asi 30 obcí potřebovalo zlepšit čištění odpadních vod. Celkové náklady na oživení okolí přehrady europoslanec Tomáš Zdechovský odhaduje na 30 miliard, část z toho by se podle něj dala řešit dotacemi, fondy či kompenzacemi.

„Rozumím dlouhodobému pocitu starostů, že doplácejí na ochranu vodního zdroje pro Prahu i okolí, a sami bojují s vylidňování svých obcí,“ říká Zdechovský.

Snahou europoslance je podpořit další jednání obcí s odborníky, exekutivou, Povodím Vltavy, Státním pozemkovým úřadem a dalšími institucemi. Přehrada Švihov (Želivka) je největší vodárenskou nádrží ve střední Evropě a zásobuje pitnou vodou asi 1,5 milionu obyvatel. Byla dokončena v roce 1975.

Komentáře