PRAHA / Pře mezi Miroslavem Kalouskem a Andrejem Babišem nabírají na obrátkách. Před několika dny místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ministra financí Andreje Babiše zkritizoval kvůli platební morálce jedné z firem spadajících pod skupinu Agrofert, jedná se o chemičku Synthesia. Miroslav Kalousek nyní pro přehlednost zpracoval platební morálku firem Andreje Babiše zpracoval do videoprezentace.

Miroslav Kalousek se do ministra financí Andreje Babiše pustil před několika dny na půdě Sněmovny kvůli platební morálce jedné z firem – chemičce Synthesia Pardubice – patřících pod Agrofert. Babišovi vyčetl, že firma generovala zisk před zdaněním ve výši necelých 2 miliard korun, na dividendách pak velkou část vyplatila Agrofertu, na korporátní dani ale stát nezískal ani korunu.

„Státu na daně z příjmů právnických osob zaplatila nula, nula je nic, ani korunu, ale požaduje po státu 3,2 mld. na zahlazení ekologických škod,“ upozorňuje Kalousek. „S takovouhle platební daňovou morálkou, pane podnikateli a ministře financí v jedné osobě, běžte do karusele. Tyhle prachy z těch živnostníků nedostanete,“ poslal Babiše do zajímavých míst Kalousek.

Video najdete ZDE »

Pro přehlednost teď vše i s konkrétními čísly zpracoval do prezentace, kterou vyvěsil na sociálních sítích. Video nazval „Jak se platí daně u velkých oligarchů“. „Než začneš trápit živnostníky pro pár korun… začni u sebe, Andreji, a bude peněz dost!“ píše se pak v závěru videa. Ke zveřejněnému videu pak ještě Kalousek dopsal: „Kdo tady neplatí daně? Živnostníci nebo Burešové? Následující videoklip používá výhradně údaje z otevřených zdrojů….“

Komentáře