Huawei Technologies Co. Ltd.,Čínská nadnárodní telekomunikační a hardwarová společnost. Sídlo společnosti. Foto: Huawei Technologies Co. Ltd. 华为技术有限公司 | official site

Praha – Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) plánuje zkontrolovat, jak se státní úřady a soukromé firmy vyrovnaly s varováním před výrobky společností Huawei a ZTE. Kontroly se dotknou až 160 úřadů a společností, informuje portál Aktuálně.cz.

NÚKIB v prosinci minulého roku vydal varování před výrobky společností Huawei a ZTE, které bylo určeno úřadům a firmám, jež nakládají s citlivými informačními systémy, například se systémy na distribuci elektřiny či vyplácení sociálních dávek.

ČTĚTE TAKÉ

Dotyčné instituce měly podniknout nezbytná opatření pro zajištění kritické infrastruktury a významných informačních systémů před technologiemi Huawei a ZTE. Mimo jiné NÚKIB vydal prováděcí předpis, ve kterém specifikoval zadávání veřejných zakázek pro provozovatele významných informačních systémů.

V případě, že by během kontrol NÚKIB zjistil, že ze strany daného subjektu došlo k pochybení či porušení povinnosti, může podle zákona dostat pokutu až ve výši pěti milionů korun. Podle mluvčího úřadu Radka Holého však k sankcím dojde pouze v krajním případě, pokud opakovaně nebyla zavedena nápravná opatření. Úřad zatím ještě neví, jak dlouho budou kontroly probíhat.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře