Slovenský prezident A. Kiska. Foto: © Sputnik / Alexey Vitvitsky

Brno – V Brně na Masarykově univerzitě velkou zlatou medailí vyznamenali slovenského prezidenta Andreje Kisku. Rektor Mikuláš Bek uvedl, že si prezident zasloužil cenu za pojetí demokracie a politiky. Informuje o tom portál Novinky.

V úterý na půdě Masarykovy univerzity, která letos slaví 100. výročí, proběhlo vyznamenání velkou zlatou medailí slovenského prezidenta Andreje Kisky. Uvádí se, že tuto medaili univerzita uděluje cizincům za zásluhy o demokracii, lidstvo a vzdělanost. Rektor univerzity Mikuláš Bek označil slovenského lídra za hlavního hosta.

Přijímám tuto medaili s vděkem vůči všem, kteří v době poznamenané zklamáním a zahlcené nenávistí vyznávají a praktikují demokratický étos, bez něhož by se ty hodnoty dávno ztratily,“ uvedl Kiska během ceremoniálu vyznamenání. „Po celém světě se rozmáhá nebezpečný populismus. Stačí chvíle nepozornosti a to, co demokracii trvá vybudovat roky, si zlo nebo totalita vezme přes noc.“

ČTĚTE TAKÉ

Prezident vystoupil s projevem, který věnoval pojetí demokracie a pravidlům politiky v nynějším světě. Podle Kisky, kterého cituje portál Novinky, lze demokracii udržovat jen vytrvalou, poctivou a trpělivou prací, slušnou a odvážnou diskusí s citlivostí k potřebám lidí. Pravidla je nutné dodržovat i tehdy, když je jiní porušují, poznamenal.

​Kromě toho Kiska označil vraždu novináře Jána Kuciaka i jeho partnerky a následující události na Slovensku, které vražda vyprovokovala, za vlastní zkoušku. Prezident uvedl, že musel odolat tlaku, aby překročil limity ústavních kompetencí, v té chvíli, kdy lidé žádali vládní změny.


PSALI JSME: Masarykova univerzita slaví 100 let. A bude vyznamenán i prezident – ne Zeman, Kiska!
Masarykova univerzita (MUNI) v Brně slaví výročí sto let od založení. Tuto významnou událost neoslaví však jen studenti a pedagogové, ale také prezident. Toho čeká vyznamenání. Pokud si však myslíte, že do Brna přijede Miloš Zeman, jste na omylu. Vyznamenán má být Andrej Kiska.


Slovenský novinář Jan Kuciak byl spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zavražděn v únoru roku 2018. Vražda novináře vyvolala na Slovensku občanské protesty a politické změny. Někteří slovenští politici vraždu označili za poslední kapku, po které přetekl pohár trpělivosti veřejnosti.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE