Výherní automaty v herně Zdroj: PIXABAY

PRAHA / Pražské zastupitelstvo schválilo ve čtvrtek 26. listopadu ve večerních hodinách novelu vyhlášky o hazardu, která zakazuje všechny herny v Praze. Zrušených bude 212 heren a v provozu bude moci zůstat jen 101 kasín. Poslanci zároveň odhlasovali úplný zákaz hazardu včetně kasin v Praze 4. Novela začne platit 1. ledna 2016. Zprávy o tom přinesl zpravodajský portál České televize.

Po 1. lednu 2016 se již hernám v Praze nebudou vydávat ani prodlužovat licence. Rušení provozů heren bude tedy postupné. Herny začnou fakticky mizet z ulic přibližně za rok, odhadují pražští politici.

Návrh předložila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a původně počítal jen s omezením počtu heren o necelých sto na 215, a nikoli s jejich úplným zrušením. Pozměňovací návrhy členů zastupitelstva však nakonec Adriana Krnáčová předlohu zásadně upravila.

Za předlohu kritizovali primátorku Krnáčovou někteří opoziční i koaliční městští politici. Předseda pražské ODS Filip Humplík označil její návrh na omezení hazardu za výsměch a navrhl hlasovat o odvolání Krnáčové, ale neměl úspěch.

Adriana Krnáčová na úvod jednání prohlásila, že provozování hazardu je spojeno s řadou sociologických a patologických jevů.

Nulová tolerance vůči hernám i kasínům bude tedy platit v Praze 4, která se tak řadí k Praze 5 a 7, informoval o tom portál České televize.

Omezení hazardu však zároveň připraví Prahu o peníze z odvodů. Praha získala za rok 2014 z hazardu 913,4 milionu korun, z toho 769,1 milionu bylo z hracích automatů.

Komentáře