Siradrianbradshaw 7000pix Foto: Wikimedia commons

ZAHRANIČÍ / Napětí s Ruskem by mohlo přejít v regulérní válku, varoval britský generál Adrian Bradshaw, zástupce hlavního velitele sil Severoatlantické aliance NATO v Evropě. Konflikt s Ruskem by podle slov Adriana Bradshawa představoval „hrozbu pro naši existenci”. Reagoval tak na jednání, jakým se Rusko vměstnává v bojích na Ukrajině.

Podle britského generála Adriana Bradshawa je zcela možné, že ruský prezident Vladimir Putin použije své mocné síly k invazi do členských zemí NATO a zabere část jejich země, řekl podle listu Daily Telegraph. Adrian Bradshaw uvedl, že Moskva může kalkulovat s názorem, že kvůli okrajovému území nebudou riskovat velkou válku. Varoval také nejen před použití taktické hybridní války v Pobaltí, když by využil podvratné kampaně a neoznačených sil, jak tomu dělá dnes na východě Ukrajiny a jak to udělal také nedávno na Krymu.

„Hrozba ze strany Ruska a riziko špatného odhadu, jež může vyústit ve strategický konflikt, jakkoli je nyní nepravděpodobný, představuje existenční ohrožení celého našeho bytí,” řekl Adrian Bradshaw, jenž celou věc nastínil podobně jako ministr obrany Michael Fallon.

Rusko stále odmítá, že by se jakýmkoliv způsobem přímo zapojovalo do bojů na Ukrajině. NATO ale považuje účast vojáků Ruské federace a dodávky zbraní separatistům za ověřenou věc.

Adrian Bradshaw podporuje plán NATO rozmístit v členských zemích Evropy bojové jednotky schopné ihned reagovat na případný válečný útok.

Vladimir Putin varuje před podceněním Ruska

Nikdo by neměl mít klamné představy, že může získat nad Ruskem vojenskou převahu, že na něj může vyvíjet jakýkoli druh nátlaku. Vždy budeme mít na takováto dobrodružství dostatečnou odpověď,“ citujeme z Putinova projevu u příležitosti dne obránců vlasti, kterým Rusko v pondělí 23. února uctí vojenské vysloužilce.

Komentáře