Poslanec Poslanecké sněmovny PČR Zdeněk Ondráček. Foto: © Foto: Facebook account of Zdeněk Ondráček

Praha – Poslanec Poslanecké sněmovny PČR Zdeněk Ondráček se na svém Facebooku pobavil nad výroky členky pirátské strany, která zveřejnila „návod“ jak se bránit čínskému hackingu.

Přátelé,nejsem žádný odborník na IT a telekomunikace, ale tohle vyjádření Pirátky mě opravdu pobavilo. Kdyby blbost nadnášela tak… Piráti budou jezdit do Číny kontrolovat výrobu,“ napsal Ondraček na Facebooku.

První místopředsedkyně pirátské strany Olga Richterová uvedla v rozhovoru pro Českou televizi, jak si její strana představuje ochranu před čínským hackingem.

Musíme mít kontrolu nad tím, z jakých komponent se kritická infrastruktura skládá. Je to úplně jednoduché. Musí to být vyráběné v důvěryhodných továrnách. Musí být kompletní dokumentace, o tom, co jaké prvky dělají,“ uvedla Richterová v pořadu Otázky Václava Moravce.

Expert Pirátů na danou problematiku Ondřej Profant navrhuje, aby Evropská unie koordinovaně řekla, že třeba v průběhu pěti let by prostě cílem bylo, aby všechny veřejné zakázky na kritické (páteřní pozn. red.) infrastruktury byly založené na takzvaném otevřeném hardwaru,“ dodala.

Podle Richterové se jedná o přístup založený na zdokumentování součástek, což předpokládá výrobu na „garantovaném území“, ideálně v Evropské unii. Pokud nebudou komponenty informačních technologií vyráběny v Evropské unii nebo na garantovaném území, navrhují Piráti vysílat delegace „přísných státních dohledových orgánů“ do čínských fabrik.

Dané téma se projednávalo v Otázkách Václava Moravce kvůli situaci spojené se společností Huawei.

ČTĚTE TAKÉ

Dříve vláda ČR na základě doporučení tajných služeb republiky upozornila 160 nejdůležitějších státních a obchodních podniků z pohledu národní bezpečnosti, aby zkontrolovaly své informační systémy, pokud používají technologie Huawei a ZTE.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře