Armáda ČR, ilustrační foto. Autor: archiv #army.cz, official site

Český politik a člen Poslanecké sněmovny PČR Ivo Pojezný se ve svém příspěvku na Facebooku vyjádřil k tragické smrti českého vojáka v Afghánistánu. Ve svém příspěvku pomluvil bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka za to, že dané záležitosti v době svého působení na MZV nevěnoval dostatečnou pozornost.

K úmrtí českého vojáka mohu říct pouze to, že mne mrzí zmařený život mladého člověka a mohu pouze dodat: čeští vojáci nemají umírat v cizích válkách, které naše občany stojí nemalé finanční prostředky a bohužel i to nejcennější — lidské životy! Jsem rád, že se probudila i ČSSD a nyní připouští to, co říkáme jako KSČM už dlouho. Škoda, že se o to L. Zaorálek nezasadil jako ministr. Měl na to páky!“ napsal ve svém příspěvku Pojezný.

K této záležitosti se Pojezný vyjádřil v souvislosti s tragickou smrtí dalšího českého vojáka — Tomáše Procházky. Ten v pondělí zahynul po jednom z útoků na vojenské misi v Afghánistánu. Podle portálu Denik.cz se měl útok odehrát na základně Shindand v afghánské provincii Herát, a to v pondělí kolem 11.20 hodin našeho času. Portál iDnes.cz uvedl, že česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka chrání vojenskou a leteckou základnu Bagrám.

V důsledku této nečekané a tragické smrti se rozpoutala diskuze o tom, zda je přítomnost českých vojáků na misi v Afghánistánu vhodná. K této otázce se vyjádřil i Lubomír Zaorálek — bývalý ministr zahraničních věcí, šéf zahraničního výboru Sněmovny a místopředseda strany ČSSD.

Je třeba hledat cestu, jak kontingent postupně stáhnout. Afghánistán je cíl, který je mlhavý,“ prohlásil Zaorálek. Dodal, že další pobývání tam nevede ke konsolidaci situace a že bylo chybou do Afghánistánu vůbec jít.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA: Uživatelé reagují na další smrt českého vojáka v Afghánistánu
V pondělí Českou republikou otřásla další smutná zpráva. A opět přišla z Afghánistánu. Ministerstvo obrany ČR informovalo o útoku na vozidlo české jednotky v afghánské provincii Herát, při kterém padl český voják, další dva byli zraněni. Co dnes o útoku víme a jak na celou událost reagují Češi?

Zaorálkovo vyjádření vyvolalo rozporuplnou diskuzi mezi předními politiky různých stran, stejně jako mezi současnými ministry. Je zřejmé, že v nejbližší době, se bude o tom projednávat i na vládní úrovni.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře