Peníze (Ilustrační snímek) Zdroj: archiv

PRAHA / Bezmála 220 milionů korun rozdělila letos vládní koalice na odměnách mezi své úředníky. Na bonusech za první pololetí tak kabinet Bohuslava Sobotky rozdal výrazně více než v loňském roce za stejné období. Tehdy se konečný účet zastavil na 155 milionech korun. V letošním roce přidávalo na odměnách větší částku hned devět ministerstev. Výši odměn ministři obhajují tím, že v komerční sféře by si jejich podřízení vydělali ještě mnohem více.

Jednu z nejštědřejších odměn dostal náměstek na ministerstvu zemědělství, a to ve výši 312 tisíc korun. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je odměna spravedlivá.

„Jestliže tady mám lidi, kteří svojí činnosti například dokážou uspořit přes 200 milionů korun za rok při tom, že služba, kterou nakupujeme, je stále stejná, tak v privátní sféře by tento člověk dostal řádově daleko vyšší odměny, než jsem udělil já,“ říká ministr Marian Jurečka.

Celkem ministr Marian Jurečka rozdal svým lidem přes 26 milionů korun. Více na odměnách pak také utrácelo ministerstvo financí – jeho lidé dostali přes 30 milionů korun. To je o necelých deset milionů více než v loňském roce.

Také na vnitru si polepšili, ministr jim k výplatám přidal o 17 milionů korun navíc. Dohromady si tak úředníci přišli za první letošní pololetí na 41 milionů korun.

Skoro dvojnásobek oproti loňskému roku přidalo k výplatám také ministerstvo průmyslu a obchodu. Důvod vysvětlil šéf resortu Jan Mládek z ČSSD.

„Můj resort, a to si můžete ověřit, se propracoval na resort, který nejlépe čerpá evropské fondy, a já jsem musel ty lidi namotivovat, aby tomu tak bylo. To není jednoduché a já myslím, že je to investice, která se vyplatí,“ uvedl.

Ministerstvo školství a Úřad vlády šetřil

Jinde se ale šetřilo. Například ministerstvo školství nedalo zaměstnancům vůbec nic. Výjimkou byly peníze pro devět lidí, kteří oslavili životní výročí. Méně peněz pak vyplatila také ministerstva obrany a práce a sociálních věcí.

Šetřil i Úřad vlády. Prémie byly letos nižší o sedm milionů korun, jak řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„My jsme nastavili pravidla, která platí teď už od 1. července 2015. Není možné, aby odměny překračovaly 25 procent základu. Čili na rozdíl od minulých vlád jsme nastavili jasná pravidla, je jasný strop na odměny a Úřad vlády se tímto stropem řídil už v první polovině letošního roku,“ připomněl premiér Sobotka.

Komentáře