UKRAJINA / Ve čtvrtek 19. února v noci ukrajinský prezident Porošenko telefonicky hovořil s německou kancléřskou Merkelovou. Oba se shodli na tom, že minské příměří není respektováno ze strany pro-ruských ozbrojenců ve východních oblastech Ukrajiny. Jednali o způsobech, jak lépe realizovat klid zbraní, který má platit od minulého týdne. Shodli se na tom, že monitorovací mise OBSE musí mít plný přístup do všech krizových oblastí. Dále zdůraznili, že na základě minských dohod musí být propuštěni všichni váleční zajatci, včetně ukrajinské pilotky Nadiji Savčenko, která byla pro-ruskými rebely zajata v létě minulého roku a následně předána do Moskvy.

Pouze den poté, co separatisté donutili tisíce ukrajinských vojáků stáhnout se z východoukrajinského Debalceve, boje v této oblasti stále pokračují. Vrchní velitel evropských spojeneckých sil NATO Philip Breedlove to na konferenci v Kosovu okomentoval následovně: „Upřímně řečeno jsme znepokojeni z pokračujících bojů, kterých jsme byli svědky za poslední tři nebo čtyři dny po uzavření příměří. Věříme, že všechny strany by měly tyto aktivity na východní Ukrajině zastavit.“

NATO se domnívá, že Rusko již několik měsíců podporuje separatisty ve východních částech země a posílá jim vlastní militantní síly, které bojují proti vládním jednotkám v Doněcké a Luhanské oblasti s podporou ruských vojáků. Breedlove dodal: „To, co vidíme na východě Ukrajiny je, že Rusko vytvořilo obrovskou armádu, dobře vyzbrojenou, dobře vybavenou, kterou má pod kontrolou a která využívá prostředky, jako dělostřelectvo a protivzdušnou obranu… Stále ale nevíme, co je ruským záměrem a co ne, takže to nemůžeme komentovat.“

Samo potvrzení, do jaké míry je příměří skutečně dodržováno, je obtížné, neboť rebelové zabránili pozorovatelům OBSE vstup do konfliktních oblastí.

Národní rada bezpečnosti a obrany Ukrajiny nyní schválila rozhodnutí žádat mírové síly OSN pro vymáhání příměří z Minsku. Jak bude reagovat OSN na tuto výzvu, ukáže čas.

Deník KyivPost přinesl další potencionální ruské cíle na Ukrajině

Vesnice Šyrokyne se nachází v Doněcké oblasti, 20 km východně od Mariupolu. Vesnice je v držení ukrajinských sil již před uzavření příměří. Dne 18. února byla ostřelována separatisty, přičemž minimálně jeden ukrajinský voják zahynul.

Strategické přístavní město u Azovského moře Mariupol, které má přibližně 450 000 obyvatel a je druhým největším městem Doněcké oblasti. Podle ukrajinských jednotek se separatisté a ruské jednotky soustřeďují u Novoazovska, sousedního města ležícího pouze 40 km od Mariopulu. 18. února podle ukrajinské mariupolské obranné skupiny bylo v jeho okolí spatřeno několik raketometů.

Město Artemivsk, které má 77 620 obyvatel je údajně jediným městem v Doněcké oblasti s velkou vojenskou základnou a dodávkami munice.

Stanycja Luhanska, vesnice nacházející se v Luhanské oblasti. Od uzavření míru byla separatisty napadena již několikrát. Dodávky elektřiny do této vesnice jsou v současnosti omezeny. Tvoří jednu ze dvou kolonií Doněckých kozáků.

Strategický železniční uzel Doněcké oblasti Volnovacha, který pozemní komunikací spojuje města Mariupol a Slovjansk, Luhanské město Šastja, na jehož území je největší luhanská elektrárna.

Komentáře