Evropští lídři jednali o brexitu, migraci a posilování Frontexu. FOTO: #vlada.cz, official site

Brusel / Praha – Lídři EU se dnes na Evropské radě v Bruselu věnovali dalšímu postupu v brexitu, migraci, spolupráci s africkými zeměmi a vnitřní bezpečnosti. Odpoledne se sešli zástupci zemí platících eurem v otevřeném formátu, tedy i za účasti českého premiéra. Večer zahájí evropští státníci 12. summit Evropa–Asie.

Říjnovou Evropskou radu zahájila středeční večeře k tématu vystoupení Velké Británie z EU, které nastane příští rok v březnu. „Vyslechli jsme si britskou premiérku, která deklarovala vůli dále jednat. Z naší strany jasně zaznělo, že jsme jednotní a že má Michel Barnier naši plnou důvěru,“ uvedl po jednání český premiér.

Summit lídrů EU dnes pokračoval jednáním o migraci a vnitřní bezpečnosti. Český premiér v té souvislosti podpořil prohloubení spolupráce s africkými zeměmi a podporu investic do Afriky. Evropští státníci se věnovali také migračním návrhům Evropské komise, včetně posílení Frontexu. „Evropské partnery jsem informoval o své návštěvě Frontexu. Jeho působení v monitoringu a v návratové politice je velmi dobré. Ale jsem přesvědčen, že je třeba se zaměřit na stoupající rozpočet Frontexu a na jeho efektivní zaměření včetně možného použití části peněz na zastavení migrace ze států severní Afriky,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.


ČTĚTE TAKÉ: Poslanci budou diskutovat o zálohovaném výživném, váhají nad přínosem
V pátek 26. října se v poslanecké sněmovně uskuteční seminář “Zálohované výživné – dobré řešení, nebo krok zpět”, při němž budou poslanci diskutovat o tom, jaké jsou příčiny neplacení, a zda je současný návrh zákona správným řešením leckdy skutečně tristní situace rodičů samoživitelů. Seminář se koná pod záštitou Výboru pro sociální politiku z iniciativy místopředsedkyně výboru Olgy Richterové (Piráti) a europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). 

Hlavy států a předsedové vlád členských států se dále shodli na posilování kybernetické bezpečnosti a posílení odolnosti vůči dalším hybridním hrozbám, včetně dezinformací. Evropská rada také podpořila propojení policejních systémů a databází.

Vrcholná schůzka bude večer pokračovat summitem Evropa–Asie (ASEM). Ještě před tím se uskuteční jednání zemí Visegrádské skupiny a Japonska.

#Vlada.cz, (red.)

Komentáře