Sdílejte
Uprchlíci na Srbských hranicích Zdroj: Youtube

ČESKO – SRBSKO – CHORVATSKO / Jan Piňos, který pomáhá uprchlíkům na srbsko – chorvatských hranicích, si myslí, že žádný politik si neumí udělat adekvátní obrázek o situaci, pokud situaci na balkánské cestě neuvidí na vlastní oči. Rozhovor s ním zveřejnil Český rozhlas.

Podle slov českého dobrovolníka je situace na hraničním přechodu Berkasovo – Bapska zatím stabilizovaná. Zásluhu na tom mají především srbští policisté a také dobrovolníci, kterých je tu opravdu hodně.

K udržení situace pod kontrolou plně postačí, pokud Chorvaté budou i nadále převážet uprchlíky od hranic. V opačném případě se tam hromadí tisíce lidí a vypuká panika.

K zlepšení situace na hranicích mezi Chorvatskem a Srbskem prý značně přispěla pozornost médií. Předtím tu zůstávali zavřeni uprchlíci i s malými dětmi, kteří se třásli zimou. Ve chvíli, kdy se objevila zahraniční média, začaly srbské úřady konečně jednat.

Na přechodu chybí pouze lékařská pomoc. Srbská vláda totiž nedala lékařům potřebné povolení k ošetřování uprchlíků, a tak zdravotníci mohou vykonávat svou činnost pouze ilegálně.

VIDEO: Situace na hranicích

Posílání českých policistů do Maďarska považuje Piňos za čirý nesmysl. Vyplývá to prý z Chovancovy neznalosti situace. Čeští politici by se proto měli přijet za dobrovolníky podívat, aby věděli, jak tam situace skutečně vypadá.

Komentáře