Sdílejte
Policisté sundavají aktivistu ze stožáru Zdroj: Twitter/@OndrejMazura

ČESKO – ČÍNA / Mávátka, červené trička a všudypřítomné čínské vlajky. Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na oficiální návštěvě Česka již v pondělí 28. března vítalo několik tisíc fanoušků, které na okraje pražských ulic dovezla čínská ambasáda.

„Překřičet, nenechat se vyprovokovat, ale pokud by k tomu došlo, nebrat si servítky,“ popsal instrukce pro Hospodářské noviny jeden z účastníků podpůrné akce. Za odměnu dostali jídlo a trička.

Aktivisté, kteří den před příjezdem prezidenta poškozovali vyvěšené čínské vlajky, policie zatýkala.

České neziskovky v úterý 29. března v reakci na politické dění otevírají Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně. Prezident Miloš Zeman už před návštěvou médiím oznámil, že o lidských právech s čínským kolegou mluvit nebude. Pro čínskou televizi CCTV řekl, že Česko jako nezávislá země a nebude zasahovat do zájmů jiné země.

Václav Havel byl velkým kritikem porušování lidských práv v Číně. Několikrát se setkal i s tibetských duchovním, Dalajlamou. Právě billboardy z jejich setkání se snažili podél silnice zakrýt čínští podporovatelé velkými vlajkami.

To, že lidská práva a postoj k Dalajlámovi jsou pro Čínu citlivé otázky dokazuje i fakt, že Čína zrušila obchodní vztahy s Dánskem poté, co se dánský premiér setkal s Dalajlamou.

Česko v úterý podle informací Respektu odmítlo podepsat strategickou dohodu, ve které by označilo území jako Tibet či Tchaj-wan za nedílnou součást Číny. Česko v tomto kroku postupuje podobně jako ostatní země EU.

Přátelství krtka a pandy

Česko-čínské spojenectví dnes čínská média označují i ​​za přátelství krtka a pandy. Právě animované filmy o kultovní postavičce se začnou vysílat. Novou sérii, kterou produkují čínské filmová studia, si český prezident Miloš Zeman prohlédl na Hradě již v červnu.

Prezidenti by měli hovořit zejména o dalších investicích. Do Česka by totiž letos měli Číňané investovat asi 45 miliard korun. Podle serveru ihned.cz však jde většinou o investice do nemovitostí.

Čínské investory láká do Evropy zejména stabilnější situace než jiných trzích. Přesto například česká Bezpečnostní informační služba (BIS) upozorňuje na to, že aktivity některých čínských firem mohou být spojeny se špionážními aktivitami. Mluví se například o společnostech Huawei či ZTE.

Komentáře