Fórum Afrika-Evropa ve Vídni, 18. prosince 2018. Foto: #vlada.cz / official site

ČR – Premiér Andrej Babiš se v úterý 18. prosince 2018 zúčastnil Fóra Afrika–Evropa ve Vídni. Fórum uspořádal rakouský kancléř Sebastian Kurz v rámci předsednictví země Radě EU společně s prezidentem Rwandy Paulem Kagamem, který v současné době předsedá Africké unii. Lídři evropských a afrických zemí jednali o prohlubování partnerství mezi Evropou a Afrikou, hospodářské spolupráci v oblasti digitalizace a inovací či o volném obchodu. 

Jednání ve Vídni se kromě zástupců evropských a afrických vlád zúčastnilo také kolem 1 000 představitelů globálních společností, inovativních firem a start-upů. Hlavním tématem diskuzí na Fóru Afrika–Evropa byly především inovace a digitalizace, které mají velký potenciál pro zlepšení kvality života, ekonomický rozvoj či naplňování cílů udržitelného rozvoje.

Předseda vlády Andrej Babiš vyzdvihl klíčovou roli pomoci Africe s rozvojem obchodu a průmyslu s vysokou přidanou hodnotou, jehož základem jsou obchod a služby. „Vidím velký obchodní potenciál mezi Českou republikou a africkými státy. Nejen v automobilovém průmyslu ale i v letectví a textilním průmyslu,“řekl předseda vlády.

Podle českého premiéra bylo fórum potvrzením trendu nastavování nové kvality vztahů mezi Evropskou unií a Afrikou. Ocenil i důležitost soukromého sektoru v rozvoji inovací a vyjádřil podporu prohlubování vzájemných vztahů mezi Evropou a Afrikou.

Důležitým tématem byla i ilegální migrace. „Poslouchal jsem tady projevy mých předřečníků, třeba zástupce Egypta, a musím s nimi souhlasit. Musíme bojovat proti ilegální migraci, proti pašerákům. Není možné, aby to byli oni, kdo nám budu diktovat, co máme dělat a jak se máme chovat,“ uvedl předseda vlády Babiš.

Premiér Babiš rovněž připomněl, že Česká republika od roku 2019 spouští nový program, zaměřený na podporu českých soukromých investic v Africe. „Věřím tomu, že Evropská unie a Afrika musí spolupracovat. Afrika potřebuje pomoc s rozvojem průmyslu s vysokou přidanou hodnotou,“ řekl premiér.

V rámci Fóra Andrej Babiš také jednal s prezidentem Rwandy Paulem Kagamem.

ČTĚTE TAKÉ

#vlada.cz, (-red.)

Komentáře