Sdílejte
Němečtí policisté a autobus s Iráckými běženci Zdroj: Repro TV Prima

NĚMECKO – PRAHA / Skupina 25 iráckých uprchlíků, kteří o víkendu odjeli z Česka do Německa, se do Česka nevrátí. Uprchlíci v Německu požádali o azyl. Oznámila to v pondělí 4. dubna mluvčí Cizinecké police Kateřina Rendlová. Původně měli být uprchlíci v pondělí vráceni zpět do České republiky.

Česká policie po včerejší dohodě s německou stranou očekávala předání skupiny 25 uprchlíků na základě readmisního řízení v pondělí v 8:30 hodin. Takový postup byl včera s německou stranou dohodnut, přestože německá strana neustále termín předání různými směry posouvala. Rozhodnutí o dnešním ranním předání se však jevilo jako konečné.

„Dnes přibližně v osm hodin ráno vznesla německá strana návrh, aby k předání skupiny Iráčanů došlo na dálnici D8, vzhledem k množství novinářů před společným centrem v Petrovicích. Toto jsme z bezpečnostních i jiných důvodů odmítli. Poté němečtí kolegové licitovali o místě předání, což vedlo k oboustranné dohodě, že k předání dojde na jiném sjednaném místě, a to na hraničním přechodu Hřensko. Zhruba po hodině obdrželi policisté společného centra v Petrovicích telefonickou informaci z německé strany, že k předání cizinců nedojde vůbec – a to bez udání důvodu. Česká strana na to reagovala žádostí o oficiální stanovisko a písemné odůvodnění této informace,“ uvedla mluvčí Cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Zhruba po dvou hodinách dorazila na společné centrum Petrovice oficiální písemná informace, že Německo bere zpět svou žádost o převzetí cizinců na základě readmisní dohody a cizinci nadále zůstanou na území Spolkové republiky Německo. Tento krok německá strana odůvodnila skutečností, že všichni Iráčané požádali v Německu o azyl a bylo s nimi zahájeno azylové řízení. „Iráčané odůvodnili podání žádosti o azyl rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo,“ doplnila ve zprávě Rendlová.

Tímto krokem byly ze strany české policie ukončeny všechny činnosti směřující k převzetí těchto cizinců v rámci readmisního řízení.

Komentáře