During early morning operations, 131st Bomb Wing Missouri Air National Guard mantainers service a B-2 Stealth at Whiteman Air Force Base, Mo. The 131st BW has recently been certified to conduct nuclear missions upon completion of their initial nuclear surety inspection.

New York – Paříž – Damašek / Francie dnes předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce vyzývající Sýrii ke zveřejnění jejího chemického arzenálu a odsuzující letošní srpnový chemický útok u Damašku, uvedl to francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius zároveň opatrně přivítal pondělní návrh Ruska, aby Sýrie dala své chemické zbraně k mezinárodní kontrole, tím by předešla plánovanému americkému útoku. Podle něj tlak Západu přiměl Moskvu, aby změnila svůj postoj ohledně chemických zbraní v Sýrii. „Rusové zpočátku popírali, že Sýrie má zásoby chemických zbraní. Pak popírali masakr chemickými zbraněmi. Nyní obrátili. To je velmi dobré,“ řekl Laurent Fabius. „Neústupnost Západu se vyplatila,“ dodal Laurent Fabius.

Fabius ale varoval, že najít a zničit více než 1000 tun chemických zbraní bude vcelku složité. Spojené státy a Francie hrozí Asadovu režimu vojenskou akcí v reakci na chemický útok, který podle nich spáchaly syrské vládní jednotky v povstalecké oblasti u Damašku. Při útoku podle Washingtonu přišlo 21. srpna 2013 o život více než 1400 lidí.

Je možné, že Asad nelže

Německá rozvědka BND překvapivě ve své nové zprávě uvádí, že syrský prezident může mít pravdu, když tvrdí, že útok chemickými zbraněmi nenařídil. Ačkoliv němečtí zpravodajci jsou si stejně jako jejich američtí, francouzští či izraelští kolegové téměř jisti, že chemické zbraně nasadili vojáci loajální Asadovi, mohlo se tak prý stát bez vědomí prezidenta.

Pokud má německá rozvědka pravdu, znamenalo by to, že Bašár Asad už nemá své ozbrojené síly zcela pod kontrolou a někteří lidé uvnitř režimu začínají jednat na vlastní pěst, informoval server Aktualne.cz.

Možnou válku rozhodnou neviditelné bombardéry

Sýrie vlastní velmi dobrou protivzdušnou obranu, která zahrnuje moderní zbraně dodávané Ruskem. Otázkou zůstává, jestli bude syrská armáda nějak reagovat, nebo ne, uvedl pro server iHned.cz Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik a publicista. „V první fázi se hovořilo jen o úderu střel s plochou dráhou letu Tomahawk, které budou odpáleny z lodí ve Středozemním moři. Podle posledních informací to ale vypadá, že by se mohly zapojit také strategické bombardéry B-1, B-2 a B-52 s dalšími střelami s plochou dráhou letu. Nejedná se ovšem o Tomahawky,“ upřesňuje Visingr.

Právě neviditelné stroje B-2 mají zdaleka nejlepší šanci syrskou protivzdušnou obranu překonat. „Pokud se budou odpalovat střely s plochou dráhou na dálku, tak toho protivzdušná obrana moc udělat nemůže,“ říká analytik a tipuje, že možná už teď nad Sýrií létají americké bezpilotní průzkumné letouny.

FOTO: U.S Air Force

Komentáře