World Religion News: Utiskuje Turecko náboženské menšiny? Zdroj: prnewswire2-a.akamaihd.net

SANTA MONICA (Kalifornie) – World Religion News: Utiskuje Turecko náboženské menšiny? Grégory Mathieu z redakce World Religion News ve svém novém článku předkládá otázku vztahů mezi řeckým ortodoxním patriarchátem v Istanbulu a obyvateli Turecka, historií jejich vztahů, současným stavem a vyhlídkami trvalé udržitelnosti tohoto uspořádání do budoucna.

Autor připomíná počátky současného stavu vztahů mezi Phanarem (čtvrť Istanbulu, kde se nachází Konstantinopolský patriarchát) a vládou Turecka.

Při přípravě návrhu Lausannské smlouvy v roce 1923 Turecko navrhovalo přestěhovat řecký patriarchát na horu Athos v Řecku, ale tento návrh byl patriarchátem důrazně odmítnut, neboť chtěl zůstat v Istanbulu. Na oplátku patriarcha souhlasil s tím, že se zcela stáhne z politického života a zaměří se pouze na poskytování duševního vedení tureckým ortodoxním křesťanům v zemi.


TÉMA DNE: Dolce vita českých poslanců. Jsou jejich platy opravdu tak vysoké, jak se zdá


Podle autora se však tak v současné době neděje a ve skutečnosti se tak nedělo po mnoho let. Článek uvádí úctyhodný seznam velmi prominentních politiků, se kterými se patriarcha a jeho lidé setkávají, v některých případech pravidelně, z čehož je zřejmé, že žádná zeměpisná oblast není příliš daleko ani žádné politické téma není příliš vzdáleno zájmům Phanaru. A mnohé tyto zájmy nejsou v souladu nebo přinejmenším nepodporují zájmy Turecka, které umožnilo, aby zde patriarchát sídlil, uvádí autor, což představuje přímé porušení ducha a litery původní dohody.

World Religion News,
Grégory Mathieu
(Korekce: Míla Janková, redakce)

Komentáře