Sdílejte
Kamion s klamavým zařízením, patří podle ČT24 radnímu z Nového Bydžova Janouchovi (ANO) Foto: Policie ČR

KRÁLOVA LHOTA / Zastupitel a radní Nového Bydžova Aleš Janouch (ANO) je majitelem kamionu, ve kterém rychnovští policisté náhodou odhalili upravený tachograf. Zařízení v kamionu Janoucha podvodem zaznamenávalo přestávky řidiče, které ve skutečnosti vůbec neprováděl. Aleš Janouch bude podvodné jednání s klamavým tachografem vysvětlovat ve správním řízení, kde mu hrozí až 500 tisícová sankce. Zprávy o tom přinesla stanice ČT24.

„Dopravní policisté zachytili u jednoho z nákladních vozidel přepravujících řepu na Rychnovsku zařízení, které ovlivňuje správné fungování tachografu vozidla,“ sdělila policejní mluvčí Ivana Ježková a dodává, že „zařízení objevili při běžné silniční kontrole zaměřené mimo jiné i na dodržování sociálních předpisů řidiči kamionů den před koncem minulého roku.“

Kamion policisté zastavili kolem 14. hodiny v Králově Lhotě na Rychnovsku, již při prvotní kontrole tachografu pojali podezření, že záznam neodpovídá skutečné době jízdy vozidla. Důkladně tedy zkontrolovali interiér kabiny i motorovou část kamionu. Po demontáži tachografu objevili zařízení, díky kterému řidič dokázal během jízdy vyřadit tachograf z provozu a tím zfalšovat dobu jízdy a dodržování povinných přestávek.

Přístroj na klamavé ovlivnění tachografu. Policie jej objevila v kamionu Janoucha Foto: Policie ČR
Přístroj na klamavé ovlivnění tachografu. Policie jej objevila v kamionu Janoucha Foto: Policie ČR

Aleš Janouch České televizi řekl, že o klamavém zařízení v kamionu nevěděl. Tvrdil, že kamion už musel se zabudovanou krabičkou na falšování údajů koupit. „Nic jsem neupravoval. Auto jsem koupil starší a většinu času je mimo můj dosah. Zatím je to záhada,“ napsal Aleš Janouch České televizi.

Ve chvíli, kdy policisté kamion odhalili, řídil vozidlo Janouchův syn. Ten se ke všemu podle ČT24 přiznal, s policisty spolupracoval a zařízení jim vydal.

Vedení oblastní organizace hnutí ANO si chce Aleše Janoucha pozvat, aby jim nepříjemnou událost vysvětlil.

Protože se jedná o závažné porušení ustanovení zákona o silniční dopravě, uložili policisté synovi Janoucha na místě blokovou pokutu ve výši 5 tísíc korun a provozovatele kamionu, tedy Aleše Janoucha oznámili do správního řízení, kde mu hrozí pokuta až půl milionu korun.

Komentáře