Mobilní telefon zn. Huawei. Ilustrační foto. Grafika / Zdroj: redakce #ZpravyExtra.cz

Praha – Čínská společnost Huawei poslala dopis premiérovi Andreji Babišovi a řediteli NUKIB Dušanu Navrátilovi, ve kterém požaduje zrušení nebo úpravu varování před jejími technologiemi. Huawei je připravená své zájmy hájit u soudu. Dopis dnes projedná vláda. Informuje o tom portál Deník N.

„Huawei nemůže představovat hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti, jak se uvádí ve varování (NÚKIB),“ napsala čínská společnost řediteli Navrátilovi a českému premiérovi. Firma uvedla, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software.

V dopise se uvádí, že varovaní NÚKIB vážně poškodilo reputaci Huawei na celém světě a také porušilo mezinárodní právo. „V případě nutnosti je připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ cituje Deník N.

Huawei odpověď požaduje do 14. února. Dneska dopis vláda projedná. Zástupci NÚKIB pozváni nejsou. „Oficiální pozvání na vládu úřad nedostal. Tudíž se jednání nebudeme účastnit,“ uvedl pro zdroj mluvčí NÚKIB Radek Holý.

ČTĚTE TAKÉ

V polovině prosince varoval NÚKIB před nebezpečím používání produktů čínských firem Huawei a ZTE, což způsobilo značný rozruch a následná opatření ve vládě. Ta upozornila 160 nejdůležitějších státních a obchodních podniků z pohledu národní bezpečnosti, aby zkontrolovaly své informační systémy, pokud používaly technologie Huawei a ZTE. Dalšímu takovému opatření tak bude zřejmě čelit i ruský antivirový software Kaspersky.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře