Euro - finance, ilustrační foto. Zdroj: PixaBay / CC0 Creative Commons

Brusel, Praha – Evropská komise dnes zveřejnila návrh rozpočtu EU na roky 2021-2027. Vzhledem k výpadku příspěvků Spojeného království po Brexitu, zohlednila Komise jen částečně požadavky Evropského parlamentu na výrazné navýšení některých položek rozpočtu. Celkově by jeho výše měla být 1,28 bilionu eur.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který působí ve výboru Evropského parlamentu pro rozpočet, upozorňuje, že nový rozpočet bude mít na Českou republiku pozitivní i negativní dopady: „Jednoznačným přínosem je vyhrazení téměř 35 miliard euro na řešení migrace a ochranu hranic. Navýšení této položky téměř třikrát ve srovnání se současným stavem je v situaci, kdy do Řecka a Itálie nadále proudí stovky migrantů denně, zcela zásadní.“ Dalších 27,5 miliard euro bude investováno do obrany a vnější bezpečnosti EU.

Komise se však rozhodla snížit částku i pravidla pro politiku soudržnosti. Jak přesně se tato změna dotkne České republiky, zjistíme až v následujících týdnech, kdy by Komise měla představit detaily této části rozpočtu. Již teď je ale jasné, že vláda bude muset začít méně spoléhat na unijní fondy a více investovat z vlastních zdrojů.“

Kromě finanční odpovědi na migrační krizi v minulých letech Komise také navrhuje zdvojnásobení peněž na programy pro mladé lidi, ochranu životního prostředí a výzkum a vývoj. „Během jednání v našem rozpočtovém výboru se budeme soustředit především na to, aby z unijního rozpočtu měli prospěch občané a podniky. Budeme klást důraz na programy, jako je Erasmus+ a Horizont 2020, které jsou investicemi do budoucna. Naopak se budeme snažit udržet strop na administrativu v Bruselu, která by měla představovat jen asi 6,5 % výdajů,“ dodává Tomáš Zdechovský.


POLITIKAeXTRA: Výbor pro dopravu schválil celoevropské řešení pro boj se stáčením
Europoslanci z Výboru pro dopravu (TRAN) jednoznačnou většinou přijali zprávu o boji proti stáčení kilometrů, která vyzývá Evropskou komisi k přijetí celoevropského řešení problematiky. 

Na novém rozpočtu se nyní bude muset shodnout Evropský parlament s členskými státy. Komise by měla jeho konečnou podobu ráda schválenu do konce svého funkčního období spojeného s novými volbami do Evropského parlamentu v květnu příštího roku.

Jitka Fialová,
Tomáš Zdechovský, europoslanec
(red.)  *

Komentáře