PRAHA / Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pátek 24. července potvrdil, že české úřady získali nové informace o pětici Čechů, kteří zmizeli v Libanonu. Ministerstvo zahraničí informace nyní prověřuje. Lubomír Zaorálek zvažuje cestu do Libanonu.

„Mohu říci, že máme některé nové informace a ty v této chvíli budeme prověřovat. Budeme zkrátka ověřovat jejich věrohodnost,“ uvedl ministr. „Je to více informací a nás teď čeká, abychom zkoumali, jak jsou přesné a jak se s nimi dá dále pracovat,“ dodal bez dalších podrobností.

Ministr Zaorálek také potvrdil, že české zpravodajské služby komunikují se zpravodajskými službami Libanonu. Do země dokonce odcestovali dva čeští experti.

Zaorálek zvažuje, že by kvůli zrychlení spolupráce mezi českou a libanonskou stranou na Blízký východ odcestoval. „Je v té telefonické komunikaci určitý problém, proto uvažuju, že bych Bejrút navštívil,“ dodal.

Čtěte také: Pět českých občanů zmizelo v Libanonu! »

Pětice Čechů, podle informací TV Nova dva novináři, tlumočník, právník a bezpečnostní expert, zmizela v Libanonu v sobotu ráno společně s libanonským řidičem. Tím byl bratr Libanonce Alího Fajáda zadrženého v Česku. Fajád čeká na vydání do USA, byl obviněn z toho, že se snažil kolumbijským guerillám prodat zbraně a zprostředkovat pro ně obchod s kokainem.

Čtěte také: Jeden z Čechů pohřešovaných v Libanonu pracuje pro bezpečnostní složky »

Fajádova rodina ovšem odmítala, že by se zmizením Čechů měla něco společného. Zmizelý advokát Jan Š. byl přitom Fajádovým právníkem. Tlumočník Adam H. tlumočil i u soudu s Fajádem. Novináři se zřejmě pokoušeli v Libanonu natáčet dokument o uprchlících ze Sýrie.

Únos je stále jednou ze zvažovaných variant. Libanonský ministr vnitra při návštěvě Paříže řekl, že zmizení pěti Čechů souvisí „s mafiemi, s pašováním drog a zbraní.“

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ