Prezident ČR Miloš Zeman. Foto: © Sputnik / Alexey Vitvitsky

Česko / Praha – Český prezident Miloš Zeman přednesl dnes tradiční roční projev.

Na začátku poděkoval svým voličům. „Bylo jich téměř tři miliony. Nesmírně si toho vážím a slibuji, že i nadále budu usilovat o obranu národních zájmů a suverenity České republiky jak v oblasti migrace, tak v oblastech dalších. Slibuji, že i nadále budu podporovat ekonomickou diplomacii, jak náš vývoz do zahraničí, tak investice. A konečně slibuji, že i nadále se budu setkávat s normálními občany tváří v tvář,“ prohlásil Zeman. Poděkoval ale i těm, kdo odevzdal hlas jeho konkurentům, za účast ve volbách. Následně navrhl povinnou volební účast, protože v komunálních a senátních volbách byla účast menší než v prezidentských.

Také se Zeman vyjádřil k několika ekonomickým tématům. Varoval například mezi obchodní válkou mezi USA a Čínou, brexitem. Zmínil i nedostatek pracovních sil, který brzdí ekonomický růst.

Blíže ke konci projevu vysvětlil, proč by koalice neměla opouštět Afghánistán. Podle jeho názoru by jinak mohlo dojít k zopakování 11. září.

Podle jeho slov je třeba, aby lidé protestovali proti něčemu konkrétnímu, jako to bylo se žlutými vestami, kteří protestovali proti proti zvýšení spotřební daně na benzin. Ale demonstrovat proti vládě v podmínkách svobodných voleb je pohrdání volebním právem. Připomněl v souvislosti s tím dva Masarikovy citáty.

Co se týče zahraniční politiky, gratuloval Visegrádské čtyřce, která dosáhl téměř nemožného — odmítnutí migračních kvót.

ČTĚTE TAKÉ

Došlo i na špionománii. Sdělil, že mu jeden jeho přítel řekl, že Číňané skutečně provádějí technologickou špionáž. Snaží se prý pochopit, proč české vlaky jezdí tak pomalu, zatímco jejich dosahují rychlosti 300 km/h.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE