Zemřel režisér Jan Němec Foto: Repro youtube

Ve věku 79 let zemřel v pátek 18. března po těžké nemoci světoznámý český režisér, představitel nové vlny v československé kinematografii, Jan Němec. Zprávy o úmrtí Jana Němce přinesl zpravodajský server iDNES.cz, pro který tuto zprávu potvrdila režisérova manželka Iva Ruszeláková.

„Nepřál si žádné obřady, žádné projevy. Poslední rozloučení bude v nejužším kruhu rodiny, pouze já a naše dcera. Kdo si na něj chce zmínit, ať zapálí svíčku,“ vzkázala podle iDNES.cz Iva Ruszeláková veřejnosti.

Člena slavné generace 60. let v československé kinematografii Jana Němce, který byl autorem významných filmů Mučedníci lásky, Démanty noci nebo O slavnosti a hostech, označovali za neopracovaný diamant své generace. Tvořil po boku režisérů Miloše Formana či Věry Chytilové a stal se prvním mistrem hudebních klipů, které točil i po návratu z emigrace v roce 1989, píše iDNES.cz.

První zákaz natáčet dostal Jan Němec v roce 1966. Začal pracovat pro televizi, kde se svou tehdejší partnerkou Martou Kubišovou vytvářel písňové recitály. Úplný zákaz tvorby dostal po invazi vojsk v roce 1968. Němec poskytl záběry ruských tanků, které tehdy obletěly svět, do západních televizí.

VIDEO: Jan Němec

Pod nátlakem normalizačních úřadů musel v roce 1974 emigrovat. Pracoval ve Francii, Německu, Velké Británii, Švédsku a Spojených státech. Do Čech se vrátil po roce 1989. Založil si vlastní produkční společnost, učil na FAMU a pokračoval v režírování.

Němec vrátil Zemanovi vyznamenání

Jan Němec se naposledy veřejně angažoval v roce 2014, kdy Pražskému hradu osobně vrátil vyznamenání na protest proti výběru některých osobností, které tehdy ocenil prezident České republiky Miloš Zeman. Režisér vrátil Medaili za zásluhy II. stupně, kterou mu v roce 2002 předal tehdejší prezident Václav Havel.

Němcovi vadilo, že Miloš Zeman postavil na jednu úroveň skutečně významné osobnosti s filmovými tvůrci, kteří nijak nepřispěli k československé státnosti. Zdůraznil přitom, že se ocenění zříká jen dočasně a opět si pro něj přijde, když bude na Pražském hradě úřadovat jiný prezident.

Komentáře