PRAHA / Jediná střela na bránu! Česká fotbalová reprezentace v kvalifikačním utkání podlehla Turecku 0:2 a předvedla jeden z nejhorších výkonů za poslední dobu.

Jelikož mají Češi postup na EURO 2016 již jistý, Pavel Vrba se rozhodl promíchat sestavu a dát příležitost i těm, kteří dosud pouze zahřívali lavičku náhradníků. Šanci dostal Tomáš Vaclík, Filip Novák nebo David Pavelka. Český tým mohl hrát v klidu a vyzkoušet si různé taktiky a situace před Mistrovstvím Evropy ve Francii. To se bohužel nestalo a namísto klidného a vyrovnaného výkonu, předvedl Vrbův tým spoustu nepřesností, chyb a zbytečných faulů. Za celý zápas dokázali naši reprezentanti pouze jednou vystřelit na bránu!

Do zápasu Češi vstupovali jako favorité. Jaké překvapení to pro všechny bylo, když se v 6. minutě ocitl míč v bráně Tomáše Vaclíka. Branka naštěstí padla z ofsajdového postavení a nebyla uznána. Turci ale vyslali Čechům jasné varování. To si vzala k srdci hlavně středová řada a začala hrát daleko aktivněji, sbírat míče a posílat je dopředu. Chybělo ale zakončení. Několik příležitostí mohl vytvořit Ladislav Krejčí. Tomu ovšem dnešní zápas vůbec nesedl. Co dotyk s míčem, to nepřesný centr nebo přihrávka. V horším případě ztráta míče. Turci se drali do pokutového území a několikrát prověřili brankáře Vaclíka. Ten byl vždy ve střehu a žádné větší ohrožení brány se nekonalo. S přibývajícími minutami, začaly přibývat i žluté karty a hra se neustále přerušovala. Nakonec šly oba týmy do šaten za stavu 0:0. Za celý první poločas nebyl vidět ani David Lafata, nebo Bořek Dočkal, kteří se většinou prosazují několikrát za zápas. Druhý zmiňovaný si žlutou kartou zajistil, že v zápase proti Nizozemsku vůbec nenastoupí.

Penalta zmrazila celý tým!

Druhý poločas začal aktivněji. Oba dva celky měli chuť vstřelit branku a otevřít tak skóre. Daleko k tomu neměl Bořek Dočkal, ale chyběla mu přesnost. Prvního gólu zápasu jsme se dočkali až v 62. minutě. Debutant Filip Novák si v pokutovém území vypomohl rukou a k zemi stáhl Azize. Vykoledoval si žlutou kartu a bohužel pro český tým i penaltu. Tu s jistotou proměnil Selcuk Inan a Turecko vedlo 1:0! Ačkoliv to vypadalo, že Češi chytli druhý dech, opak byl pravdou. Celý tým velmi srážela obranná řada, která dělala jednu chybu za druhou. Skoro to i vypadalo, že se už nikomu nechce doběhnout si pro míč. Turci potřebovali vyhrát, neboť bojují o baráž. A jelikož Češi hráli jako v útlumu, nebyl pro ně tento úkol složitý. Své vedení potvrdili v 79. minutě, kdy Hakana Çalhanogla z úhlu vypálil na bránu a Tomáš Vaclík neměl šanci střelu vyrazit ven. Ve druhém poločase se na hřiště podíval Milan Škoda, Jirka Skalák nebo Milan Petržela. Ani jednomu z nich se ovšem s výsledkem již nepodařilo nic udělat. Turci zkušeně zápas dohráli až do vítězného konce a účast v baráži mají na dosah. Stačí, aby v úterý pouze remizovali s Islandem.

Pro český tým je tento zápas jasným varováním a ukazatelem, že pokud chtějí ve Francii uspět, bude to stát značné úsilí. Doufejme, že Pavlu Vrbovi prohra s Tureckem přinesla nějaké odpovědi a dokáže přeskládat tým tak, aby opět vítězil. Další příležitost k tomu bude mít již v úterý, kdy se česká fotbalová reprezentace představí proti Nizozemsku.