ALBÁNIE / Albánská policie ukázala, že umí pracovat velmi rychle a efektivně. V neděli 5. července dopadla pravděpodobného vraha českých turistů Anny Kosinové a Michala Svatoše. Loupežné přepadení v Albánii se přitom stalo teprve v pátek 3. července ve večerních hodinách.

Případ loupežného přepadení a dvojnásobné vraždy je velmi sledovaný jak v Česku, tak v Albánii, kde se stal. A albánská policie si rozhodně nechtěla udělat ostudu, takže na případu vraždy českých turistů ihned začala intenzivně pracovat a má výsledky.

Už v neděli v průběhu dne albánská policie oznámila, že již zná totožnost podezřelého z dvojnásobné vraždy a odpoledne už byl v poutech v rukou policie. Jedná se o dvacetiletého recidivistu Sokola Mjaceje, který si nedávno odseděl trest za loupežné přepadení, které spáchal, když mu bylo pouhých 14 let. I tehdy zemřel při jeho počínání člověk – malé dítě.

Tentokrát Sokol zabil dva české turisty – hasiče Michala Svatoše a jeho přítelkyni Annu Kosinovou. Osudným se jim stalo to, že si svého budoucího vraha pravděpodobně pustili do auta a nechali se jím odnavigovat na odlehlé místo, kde je popravil ranami z Kalašnikovu. Mjacajovy otisky byly podle vyšetřovatelů nalezeny v autě českých turistů.

Mjacaj byl v neděli zatčen ve vesnici Gruda, v patách mu bylo na 350 policistů. Před zatčením se ještě snažil vyjednávat.

Mladý muž podezřelý z páteční vraždy dvou českých turistů v Albánii se policejním vyšetřovatelům k činu doznal. Informovala o tom albánská média. Muže zatkla policie v neděli v odpoledních hodinách poté, co jej obklíčila v domě ve vesnici Grudë. Identifikovala ho na základě stop, které muž zanechal v autě zavražděných českých turistů. Motivem vraždy byla údajně krádež auta, terénního vozu Nissan, v němž Češi cestovali.

Policie uvedla, že muž dvojici vyhrožoval automatickou zbraní a vynutil si tak vstup do vozu. Po krátké jízdě se strhla potyčka a mladík české turisty – muže a ženu – zastřelil. Pak utekl, přičemž zbraň nechal na místě.

„Ten muž měl být pořád ve vězení za svůj předchozí zločin, a ne zabíjet znova,“ uvedl albánský ministr vnitra Saimir Tahiri na Facebooku. Poukazoval tím na fakt, že mladík pocházející z vesnice nedaleko Škodry byl už dříve odsouzen za loupežnou vraždu z roku 2010, při které zemřel třináctiletý chlapec. Čin spáchal spolu se svými bratry, když mu bylo 14 let. Ve vězení strávil pět let.

Komentáře