© AFP 2018 / Thomas Coex

Česko / Praha / Jeruzalém (Svět) – Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že během několika měsíců Česko otevře v Jeruzalémě honorární konzulát.

V řádu několika měsíců hodláme otevírat honorární konzulát v Jeruzalémě,“ řekl Babiš novinářům. „Aktuálně se také vyhodnocuje situace a jako jedna z variant je zvažováno otevření Českého centra v Jeruzalémě, pokud možno v závěru roku a v návaznosti na zamýšlenou návštěvu prezidenta ČR v Izraeli,“ dodal premiér.

Podle něj tímto krokem Česko neporušuje společný postoj EU ani rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Jeruzalémě. Postoj OSN a EU v této otázce spočívá v tom, že Jeruzalém musí být v budoucnu hlavním městem jak Izraele, tak i budoucího palestinského státu. V současnosti mají státy své zastoupení v Tel Avivu.

Minulý prosinec americký prezident Donald Trump prohlásil, že nastal čas uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a nařídil zahájit přípravy přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do tohoto města. Po USA stejný záměr ohlásila i Guatemala.

Miloš Zeman toto rozhodnutí přivítal. „Když jsem byl asi před čtyřmi roky na návštěvě v Izraeli, tak jsem říkal, že bych velmi uvítal, kdyby se česká ambasáda přesunula do Jeruzaléma,“ řekl v prosinci Zeman.


ZAUJALO NÁS: Zbraně se pašují přes Slovensko. Senzační odhalení českých novinářů
Slovensko – Letiště Bratislava je používáno jako tranzitní místo pro pašování raketových systém a houfnic do Ázerbájdžánu, na který byl uložen zákaz vývozu zbraní z důvodu konfliktu s Arménií. Informuje o tom Spectator.

Mluvčí Ministerstva zahraničí Irena Valentová letos v březnu prohlásila, že rezort uvažuje o přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma, ale pro tuto chvíli se přidržuje společného stanoviska zemí EU, jež zatím nehodlají stěhovat svá velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

cz.sputniknews.com,
sim, (red.)

Komentáře