Sdílejte

MAĎARSKO / Vojenské cvičení s názvem Brave Warrior Severoatlantické aliance (NATO) za účasti 1800 vojáků ze sedmi zemí, se bude od 14. do 21. září konat v Maďarsku. Oznámilo to ve čtvrtek 10. září 2015 maďarské ministerstvo obrany.

Na cvičeních s názvem Brave Warrior se podle sdělení zúčastní vojáci z Chorvatska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Spojených států a Ukrajiny. Možnou spojitost cvičení s aktuální uprchlickou krizí ministerstvo nezmínilo.

Přes Srbsko proudí do Maďarska už měsíce uprchlíci pocházející z válečných zón. Jako první by se měli registrovat v záchytném táboře Röszke u hranic, čemuž se však migranti snaží vyhnout, protože by pak podle platných evropských předpisů musely zůstat v Maďarsku. V důsledku toho opakovaně nastává napětí a konflikty mezi uprchlíky a policií.

Na odražení nechtěných migrantů staví Maďarsko na 175 kilometrů dlouhé hranici se Srbskem plot, který má však zatím na některých místech pouze provizorní charakter.

Maďarská vláda plánuje kontrolu hranic posílit přítomností vojáků. Na takové opatření potřebuje souhlas parlamentu.

Od 15. září bude v Maďarsku platit nový zákon, podle kterého se již ilegálně překročení hranice do Maďarska nebude považovat za přestupek, ale bude se posuzovat jako trestný čin.

Komentáře