ARMY © flickr.com/ U.S. Army Europe Images

Svět – Česká republika se od ledna roku 2019 stane součástí sil rychlé reakce NATO. Jakousi přípravou na tuto akci se stalo vojenské cvičení s názvem LAMPART, které se uskutečnilo v Polsku ve dnech 10.–30. listopadu. Zúčastnili se ho také vojáci ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Česká armáda vyslala celkem 250 českých vojáků s šedesáti kusy techniky na polský výcvikový prostor Nowa Dęba. Informoval o tom portál irozhlas.cz. Cvičení pod vedením Vojenské akademie se zúčastnili vojáci z dělostřeleckého pluku, vrtulníkového letectva a střediska civilně vojenské spolupráce a psychologických operací.

Major Libor Tesař, zástupce velitele 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“, následně definoval cíl cvičení:Naším zásadním úkolem je vytvořit podmínky pro splnění úkolů certifikace pro fázi pohotovosti, tedy prověřit systém velení a řízení manévrových jednotek v obranném a útočném boji a při dalších taktických činnostech a ověřit funkčnost informačních toků mezi brigádou sil velmi rychlé reakce NATO a 71. praporním úkolovým uskupením.

Navléci si ochranný protichemický oblek v BVP-2, zároveň dekontaminovat techniku a provést obhlídku, není snadné, i s ohledem na malý prostor v těchto bojových vozidlech. Polská strana díky užití BVP-1 měla situaci podobně náročnou,“ okomentoval cvičení mluvčí armády Michal Voska.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE