Americký bombardér B-52 Stratofortress Zdroj: Youtube

ČÍNA / Čína obvinila v sobotu 19. prosince USA z vážné vojenské provokace, které se USA měly dopustit, když jejich strategický bombardér typu B-52 Stratofortress přeletěl Čínou kontrolovaným umělým ostrovem v Jihočínském moři. Informovala o tom stanice BBC.

Čínské ministerstvo obrany podle BBC v prohlášení uvedlo, že Spojené státy záměrně stupňují napětí v předmětné oblasti, kde si Peking způsobem nárokuje prakticky všechny ostrovy, útesy, i jejich okolní vody. K přeletu amerického bombardéru B-52 mělo dojít 10. prosince, přičemž čínská hlídka vyzvala letadlo, aby opustilo oblast.

„Řízení ze strany USA představuje závažnou vojenskou provokaci, kterou se komplikují vojenské podmínky v Jihočínském moři,“ uvádí se v daném prohlášení.

Peking požaduje od Washingtonu okamžité kroky, které zamezí dalším podobným incidentům a poškození vztahů mezi armádami obou zemí.

VIDEO: Stratetigický bombardér B-52

Washington se k otázkám nároků Číny v tomto strategicky klíčovém moři oficiálně nevyjadřuje. USA však trvají na svobodě pohybu ve vzdušném prostoru i na moři a zastávají postoj, že na sedm čínských uměle vytvořených ostrovů se nevztahují standardní práva včetně 22kilometrové ochranné zóny.

Komentáře