TURECKO / Do Turecka dorazily americké stíhačky a bezpilotní letouny, které budou dle plánů zapojeny do bojů proti radikálům v Sýrii. Turecko dalo v červenci USA k dispozici pro tyto operace několik svých vojenských základen. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve středu 5. srpna řekl, že Turecko se do bojů brzy zapojí. Sýrie poprvé oznámila, že útoky na radikály na svém území podpoří, pokud budou koordinovány s Damaškem.

„Teď spolu se Spojenými státy cvičíme a vyzbrojujeme syrskou umírněnou opozici a brzy také zahájíme boje“ proti Islámskému státu (IS), řekl Çavuşoglu. Státní televizi TRT sdělil, že Turecko otevřelo své základny pro americkou techniku, zejména základnu Incirlik, která leží u jihoturecké Adany.

Ankara se s Washingtonem dohodla, že společně poskytnou leteckou podporu syrským opozičním oddílům, které američtí vojáci cvičí v Turecku. Mají pak zajistit bezpečnost v asi stokilometrovém úseku území na syrsko-turecké hranici. Bojovníci IS by z něj měli být vytlačeni a měl by to být bezpečný průchod pro syrské uprchlíky.

Jde o území v západní části asi 900 kilometrů dlouhé hranice, které nyní ovládají příslušníci IS. Používají ho pro přesun posil a zásob.

Komentáře