JAPONSKO / Má to být farma, jakou nenajdete v žádném jiném koutě světa. Japonská firma Spread buduje provoz na pěstování salátu, ve které nenajdete lidi, slunce ani hlínu. Vše probíhá v halách o které pečují roboti a počítače.

Zelenina pěstovaná v umělých podmínkách není v Japonsku ničím výjimečným. Stojí přibližně tolik jako ta ze skleníků, polí a záhonů, avšak přišla na svět v regulovaném prostředí hal. S umělým osvětlením, ve výživných roztocích, s atmosférou která má přísně sledovány složení. Vše jen proto, aby byla produkce bez zátěže znečištění přírody a nepoškozená vrtochy počasí.

Tento přístup chce podle magazínu Digital Trends zmodernizovat firma, která již v roce 2017 spustí provoz, bude fungovat zcela bez lidí. Přestože počítače a automaty řídí umělý ekosystém již v dnešní době, pěstování obstarají namísto lidí roboti.

Vyseje osivo, budou manipulovat s chmelovými během jejich růstu a zajistí i sběr a balení zeleniny. Možná to zní neobvykle, ale už dnes používají podobné technologie i velkopěstitelé letniček či zeleninových sazenic.

Existují roboti, které dokáží přesazovat rostliny z menších květináčů do větších, takových které by zvládly výsev je však méně. Právě na tomto detailu pracují i ​​vývojáři v Japonsku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ