Sdílejte
Papež František na Zelený čtvrtek umýval a líbal nohy uprchlíků Zdroj: Repro Youtube

ITÁLIE / Papež František na Zelený čtvrtek umyl a políbil nohy muslimským, pravoslavným, hinduistickým a katolickým uprchlíkům. Uprchlíky prohlásil za děti stejného Boha, což je gesto vroucnosti a bratrství v období, kdy se po úterních bruselských útocích vyhrotily antimuslimské a protipřistěhovalecké nálady.

Papež František odsoudil bruselský masakr jako projev války, který podnikli teroristé.

Papež se takto vyjádřil na mši v rámci velikonočního týdne, kterou celebroval před žadateli o azyl v uprchlickém centru ve městě Castelnuovo di Porto, to leží 25 kilometrů od italské metropole Řím.

Obřad umývání nohou, prováděný tradičně na Zelený čtvrtek, připomíná Ježíše, který podle křesťanského učení umýval před Poslední večeří nohy 12 apoštolům.

Po Poslední večeři byl ukřižován. Mytí nohou je gestem symbolizujícím službu. Papež František ho dal do protikladu s „gestem zkázy“ provedeným bruselskými útočníky. Papež Prohlásil, že chtěli zničit bratrstvo lidstva, zastoupeného migranty.

„Máme odlišné kultury a náboženství, ale jsme bratři a chceme žít v míru,“ řekl papež František v kázání, které přednesl spontánně na nádvoří uprchlického centra za větrného počasí.

Několik migrantů plakalo, když si František před ně klekl, polil jejich chodidla svěcenou vodou z mosazné nádoby, utřel je a políbil.

Když František kráčel provizorním uličkou na nádvoří, aby pod širým nebem celebroval mši, zdravil ho transparent s nápisem „Vítejte“ v různých jazycích.

Přišel však pouze zlomek z 892 žadatelů o azyl žijících v dočasném útočišti a mnohé sedadla byly prázdné.

Ti, co přišli, se však dočkali osobního pozdravu: na konci mše František pozdravil každého uprchlíka, jednoho po druhém, pózoval na selfie a bral si od nich lístky s odkazy.

František již po svém zvolení do úřadu v roce 2013 porušil pravidla Vatikánu, podle nichž se na obřadu umývání nohou mohou účastnit pouze muži.

„Každý z nás, všichni společně: muslimové, hinduisté, katolíci, Koptové, evangelíci. Ale jak bratři, děti téhož Boha. Chceme žít v míru, v jednotě,“ řekl papež František.

Komentáře