Muslimské děti (Ilustrační snímek) Zdroj: PIXABAY

PAŘÍŽ / Francouzský časopis pro děti se zabýval pařížskou tragédií. Řešil otázku, jak by rodiče měli dětem vysvětlit, co se 13. listopadu stalo a věnoval se rovněž pohledu malých muslimů na pařížskou tragédii. Informovala o tom BBC.

„Byl jsem v šoku, hrozně jsem se bál, že teroristé přijdou také do našeho města,“ napsal devítiletý Mohamed.
Stejně stará Ajman zase po příchodu do školy zažila, jak se od ní spolužáci odtahují. „Chovali se ke mně jako k teroristce. Šla jsem za učitelkou a ta jim vysvětlila, že když je někdo muslim, nemusí to znamenat, že je terorista,“ popsala svou zkušenost.

Podle třináctiletého Abdelkadera se přístup k muslimům po krvavém pátku změnil. Když v pondělí spolu se svou matkou, která měla na hlavě šátek, nastoupili do metra, všichni na ně zírali a jedna žena řekla: „Ale ne, tohle teď ne.“

Starší čtenáři hovořili o nenávisti, kterou se snaží Islámský stát vyvolat. Útok spustí islamofobii a dojde k rozdělení společnosti, o což právě teroristé usilují. Objevily se však také názory, které sice odsuzovaly čin teroristů, ale poukazovaly na to, že jejich hrůzný čin je odpovědí na francouzský odpor k muslimům a francouzské bombardování Sýrie.

Děti také hovořily o tom, co pro ně znamená islám. „Pro mě znamená islám dát jídlo či peníze chudým, stavět nemocnice pro churavé, dát svůj kabát někomu, kdo ho potřebuje,“napsala Alicia Rimová.

„Teroristé citují verše z Koránu, ale vytrhují je z kontextu. Zapomínají na verše o toleranci,“ prohlásila devatenáctiletá Anissa.

Číslo časopisu se setkalo  převážně s vděčným přijetí. Někteří muslimští rodiče však psali do redakce rozhořčené dopisy: „Nemůže psát o útočnících, že jsou muslimové, když to muslimové nejsou. Islám jenom využívají. Někteří z nás věří v přísnou aplikaci islámu, ale to z nás nedělá teroristy.“

Komentáře