LITVA / Litevská národní televizní stanice LRT výrazně rozšířila své vysílání v ruském jazyce. Věří, že tímto způsobem může bojovat proti ruské propagandě.

V reakci na informační tlak z medií podporovaných Kremlem, LRT plánuje také nové programy pro ruskou menšinu žijící v Litvě. Tyto programy budou zaměřeny na odhalení zdrojů propagandy a metod jejich fungování.

Tato problematika byla projednána během společného setkání zástupců LRT , Rady pro kulturu a Ministerstva kultury ve středu 25. února.

Podle předsedy Rady LTR Žygintase Pečiulise by nové programy mohly začít běžet na podzim. „Mluvili jsme o programech, které by odhalovaly propagandu nepřátelské země,“ uvedl Pečiulis pro BNS (největší tiskovou agenturu v celém Pobaltí). Dodal, že formát a detaily nového programu nebyly ještě projednány.

LRT také plánuje zvýšit počet západních programů pro rusky-hovořící obyvatelstvo. Zbývá pouze doladit podmínky pro spolupráci s Německou státní televizí Deutsche Welle a pro odvysílání jejího rusko-jazyčného obsahu.

V polovině minulého roku LRT i její kulturní kanál převzala zpravodajské programy v ruštině od ukrajinského Kanalu 5 a Rádia Svobodná Evropa v České republice.

Litevský Sejm (parlament) začal jednat o prezidentských připomínkách k novému zákonu o boji proti propagandě. Návrh zákona mimo jiné počítá s pokutami za vysílání, které podněcuje k válce a nenávisti a dává litevské Radě pro televizní a rozhlasové vysílání rozsáhlejší pravomoci.

Vysílání ruských televizních stanic je v Pobaltských státech stále problematické. Minulý měsíc litevský soud rozhodl o zákazu ruské Ren TV na dobu tří měsíců s odůvodněním, že šíří propagandu a nenávist.

V Pobaltských státech žije velice početná ruská menšina. V litevském hlavním městě Vilniusu se jedná přibližně o 14 % populace, v lotyšské Rize o 50 % a v estonském Talinu o 37 % populace. Litva se proto obává, že bez adekvátní alternativy, se ruská menšina obrátí k některé ruské televizní stanici.

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ