RUSKO / Ve středu 25. února proběhl městský soud v Moskvě, který projednával jeden z nejsledovanějších a nejkontroverznějších případů současnosti. Soud zamítl odvolání Nadiji Savčenkové, která zůstane ve vězení až do 13. května.

Savčenková se odvolala proti nedávnému rozhodnutí soudu o prodloužení její vyšetřovací vazby do května. Soud tak pouze potvrdil své dřívější rozhodnutí a Savčenková zůstane za mřížemi. Podle některých účastníků soudního procesu Savčenková nebyla schopna ani stát a mluvila velmi tichým hlasem. Ona sama rozhodnutí soudu okomentovala takto: „Do dalšího soudního slyšení nemusím být naživu.“

Bojová pilotka kvůli svému uvěznění zahájila protestní hladovku, která trvá již 76 dnů. Díky tomu se její zdravotní stav výrazně zhoršuje a v současné době ztratila 17 kilogramů na váze. Přesto odmítá veškerá obvinění a slibuje, že s hladovkou nepřestane. „Nebojím se a nevzdávám to“, uvedla Savčenková.

Její právník Nikolaj Polozov uvedl, že čas ruských úřadů na propuštění Savčenkové se krátí. „Pokud politické rozhodnutí propustit Savčenkovou z vazby nepřijde brzy, bude ruská vláda odpovědná za její zdraví a život.“

Savčenková se přihlásila k dobrovolnické ukrajinské jednotce válčící u Luhansku. Během jedné z operací předala souřadnice pro-ruských separatistů, které doprovázeli i dva ruští novináři. Vzápětí byla tato skupina ostřelována ukrajinskou armádou. Po jejím zajetí rebely v létě loňského roku, byla násilně přepravena přes ruské hranice a předána tamějším úřadům. Moskva ji obvinila ze spoluviny na vraždě dvou ruských novinářů, kteří se skupinou povstalců nelegálně cestovali na Ukrajinu. Savčenko svá obvinění odmítá. Rusko naopak tvrdí, že se v jejím případě nejednalo o únos, ale že ukrajinská pilotka překročila hranice dobrovolně, jako uprchlice.

Savčenková je vězněna přesto, že byla zvolena do ukrajinského parlamentu za stranu Vlast Julije Tymošenkové a díky účasti této stany v Radě Evropy, získala diplomatickou imunitu.

Ukrajinští politici, v čele s prezidentem Porošenkem usilují o osvobození Savčenkové a její situaci označují za nepřijatelnou. Také parlamentní shromáždění Rady Evropy v lednu 2015 odsouhlasilo rezoluci, která Rusko důrazně žádá o okamžité propuštění ukrajinské pilotky. Současně prodloužilo odebrání ruských hlasovacích práv (které Rusko ztratilo již po anexi Krymu) do dubna 2015. V reakci na to Rusko odvolalo svůj souhlas s návštěvou evropských poslanců Savčenkové v moskevské vazební věznici.

Tymošenková a strana Vlast vyzvala všechny Ukrajince a občany z celého světa, aby se účastnili shromáždění na podporu Savčenkové, které proběhne 1. března, v 13:00 hodin v Kyjevě a tím vyjádřili svou solidaritu.

Komentáře