Sdílejte
Zadržení Salaha Abdeslama v Bruselu Zdroj: Repro video Twitter

BRUSEL – PAŘÍŽ – PRAHA / Více než čtyři měsíce trvalo, než se belgické a francouzské policii podařilo v pátek 18. března v Bruselu zadržet jednoho z organizátorů listopadových teroristických útoků v Paříži. Salah Abdeslam tehdy vysadil trojici sebevražedných útočníků před stadionem Stade de France. Salah Abdeslam měl být dalším, který měl spáchat sebevražedný útok.

V poslední chvíli však od útoku upustil a utekl do Belgie, kde se skrýval až do pátku. Tam ho policie zranila a zadržela – i díky objednávce pizzy a otiskům na sklenici.

Abdeslam dvakrát utekl

I když belgická policie mluví po úspěšném zásahu o návratu respektu a cti, vyšetřování a pátrání po útočnících provázela velká kritika. Abdeslam totiž již dvakrát policistům unikl, den po útocích ho policie kontrolovala, údaj o jeho jménu však dostala jen 15 minut po kontrole.

Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens navíc v prosinci 2015 tvrdil, že Salah Abdeslam se pravděpodobně dva dny po útoku skrýval v bytě v bruselské čtvrti Molenbeek. Policie však nemohla provést razii, protože ji belgické zákony nedovolují v nočních hodinách, psal web The Telegraph.

Když policie začátkem minulého týdne udělala razii v čtvrti Forest, při přestřelce zabili jednoho z útočníků, ale dva další utekli. Byt měl být původně prázdný, ale otisky z místa ukázaly, že mezi radikály byl i Salah Abdeslam, informuje web Politico.

Místo, kde se nakonec Salah Abdeslam skrýval, bylo jen 450 metrů od jeho původního domova. Policisty na stopu přivedla nezvykle velká objednávka pizz. Kromě zadržení Abdeslama chytila policie i další podezřelé.

Salaha nyní drží v nejstřeženější belgické věznici v Bruggách. S vydáním do Francie nesouhlasí, podle mnohých je to ale jen otázkou času.

Neschopné tajné služby

I když belgické úřady říkají o úspěchu, dosavadní nezvládání vyšetřování jim reputaci poškodilo. Zatčení Abdeslama by nebylo možné bez širší kooperace. „Toto zatčení bohužel nekončí zákeřnou válku, kterou připravují desítky lidí plných iluzí a frustrace v anonymitě svých bídných domovů. V Molenbeek i jinde,“ reagoval editor deníku L’Echo.

Belgické tajné služby totiž na podobné útoky a následné sledování nebyly připraveny.

Tajné služby se nyní ještě více zaměří na přistěhovalce ve čtvrti Molenbeek. Útoky tam podle nich neplánovali jen teroristé z Paříže, ale žil zde i útočník z rychlovlaku Thalys a zbraně zde kupovali i útočníci, kteří vystříleli redakci časopisu Charlie Hebdo.

VIDEO: Zadržení Salaha Abdeslama

Komentáře