FRANCIE / Do Eurotunelu pod Lamanšským průlivem se pokusilo proniknout okolo 2000 uprchlíků. Jde zatím o nejmasivnější akci běženců, kteří se snaží z francouzského Calais nezákonně dostat k britským břehům.

Ve francouzském přístavním městě neustále táboří okolo tři tisíc běženců. Do Velké Británie se snaží dostat například tak, že proběhnou Eurotunelem nebo se skryjí v některém z nákladních vozů a nechají se převézt.

Vlády obou zemí proto na svých hranicích posilují bezpečnostní opatření. Shodly se také na tom, že běžence budou co nejrychleji vracet zpátky do zemí, ze kterých pocházejí.

Podle britské ministryně vnitra Theresy May je potřeba, aby všichni migranti pochopili, že není způsob, jak se dostat přes kanál La Manche nezákonně. A pro ty, kteří se o to pokouší, není v Evropě místo.

Sedmdesát procent migrantů, kteří se snažili takto dostat během letošního roku přes francouzsko-britskou hranici, prý byli ekonomičtí migranti a ne běženci, kteří mají nárok na azyl.

Británie se s Francií před několika týdny dohodla na úzké spolupráci. Paříž už posílila policejní hlídky v Calais, hlavně u vstupu do Eurotunnelu. Londýn nově vyčlení na bezpečnostní opatření sedm milionů liber, což je v přepočtu asi 267 milionů korun.

Obě dvě země se také budou muset vypořádat se škodami, kteří nelegální imigranti způsobili dopravě v Eurotunelu. Jeho provozovatel žádá po obou státech odškodnění. Běženci provoz tunelu narušili v posledních měsících několikrát.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ