Německé uhlí. Foto: © Sputnik / Alexandr Kryazhev

Německo / EU / Svět – V Německu byla uzavřena poslední uhelná šachta Prosper-Haniel, která se nachází ve městě Bottrop. Jak píše Deutsche Welle, šachtu změní na gigantickou sluneční baterii.

To znamená, že černého těžba uhlí byla v zemi zcela zastavena. Nyní se bude pouze importovat. Těžba hnědého uhlí bude zachována. To se těží na otevřeném prostranství v lomech.

DW poukazuje na to, že Rusko má nyní šanci zvýšit export uhlí do země, a to i s ohledem na to, že již nyní je lídrem v dodávkách. Německo importuje z Ruska prakticky polovinu černého uhlí, které pro svůj provoz potřebují tepelné elektrárny země. „Tak velkou porci trhu v Německu nemá ani ruský plyn, ani ruská ropa,“ stojí v článku.

Německá těžba uhlí dnes není schopná konkurence díky rostoucí těžbě plynu a rozvíjejícímu se ropnému průmyslu. Většina uhelných šachet v Německu byla ztrátová a nemohla existovat bez pomoci státu.

ČTĚTE TAKÉ

Kromě ekonomických příčin ale existují i ekologické důvody, proč není uhlí v Německu populární. Německá vláda pracuje na plánu odmítnutí uhlí jako nejškodlivějšího nositele energie pro globální klima.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE