Sdílejte
Papež František při mši 20. března 2016 Foto: Repro Youtube - ZprávyExtra.cz

VATIKÁN / Papež František celebroval v neděli 20. března na Náměstí sv. Petra u příležitosti Květné neděle mši, kterou otevřel předvelikonoční Svatý týden. Během mše papež František mimo jiné odsoudil lhostejnost k uprchlíkům proudícím do Evropy.

Papež František na chvíli odbočil od textu kázání a kritizoval postoj, který Evropa zajímá k náporu migrantů a žadatelů o azyl, prchajících zejména ze Sýrie, Iráku a afrických zemí před válečnými konflikty, pronásledováním či bídou.

Na Květnou neděli si křesťané připomínají slavnostní příchod Krista do Jeruzaléma, po kterém ho však čekala smrt na kříži.

Papež to přirovnal k odmítání některých evropských států převzít odpovědnost za část z více než milionu uprchlíků, kteří po nebezpečné plavbě po moři dorazili v loňském roce do Evropské unie.

Uprchlická krize má podobnost s Ježíšem

Ježíši byla „upřena jakákoliv spravedlnost“, řekl papež František a dodal, že i Ježíš pocítil na vlastní kůži lhostejnost, když nikdo nechtěl převzít odpovědnost za jeho osud.

„A já teď myslím na tolika lidí, tolika lidí na okraji společnosti, tolika uprchlíků, za jejichž osud nejsou mnozí ochotni převzít odpovědnost,“ řekl papež František v jasné narážce na evropskou diskusi o uprchlické krizi.

Po mši papež František pozdravil ze svého papamobilu desetitisíce věřících shromážděných na Náměstí sv. Petra, přičemž do něj vzal na okamžik i několik dětí.

Komentáře