© Foto: Igor Lukjanchikov/PJSC ALROSA - cz.sputniknews.com

Rusko (zahraničí) – Dva velké diamanty šperkařské kvality o váze 97,92 a 85,62 karátů byly nalezeny v lednu v Jakutsku. Kameny takového rozměru jsou velmi vzácným nálezem, uvádí společnost Alrosa.
Alrosa v lednu 2018 vytěžila v nalezišti Jubilejnaja Ajchalského těžebního a zpracovatelského kombinátu velké diamanty šperkařské kvality o hmotnosti 97,92 karátů a 85,62 karátů,“ uvádí se ve zprávě.

Oba diamanty jsou průzračné s nažloutlým odstínem a drobnými inkluzemi. Mají tvar oktahedronu. Rozměry diamantu o hmotnosti 97,92 karátů jsou 26 х 17 х 21 mm, druhý má rozměry 27,89 х 27,20 х 27,14 milimetrů.


ZAUJALO NÁS: Expedice Na kole přes Afriku má za sebou čtvrtinu cesty. Tadeáš Šíma ujel za dva měsíce přes 4 tisíce kilometrů


Skutečně velké kameny o hmotnosti více než 50 karátů jsou velmi vzácné. Takové diamanty se tradičně prodávají na aukcích, kde je po nich velká poptávka. Nejvzácnější a nejčistší z nich opracovává společnost ve své brusírně Brilianty Alrosa a prodává samostatně,“ jsou uváděna ve zprávě slova člena představenstva, ředitele jednotné odbytové organizace Alrosy Jevgenije Agurejeva.

cz.sputniknews.com
(red.)

Komentáře