ŘECKO / V neděli 5. července proběhlo v Řecku referendum a v něm se většina hlasujících vyslovila proti dohodě s mezinárodními věřiteli. Pro NE se vyslovilo 61,3 % voličů, kteří přišli odevzdat hlas. Řekové tak jasně podpořili levicovou vládu, která už oznámila, že výsledek zlepší vyjednávací pozici země vůči mezinárodním finančním institucím. Řecko se tak hrdě otočilo k Evropě zády.

„Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila,“ napsal na svém Twitteru už při prvních odhadech řecký ministr obrany a šéf koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos.

„S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj návrh předložený mezinárodním věřitelům a své postavení. „Opravdové vyjednávání muse začít dnes v noci,“ dodal Sakellaridis.

To, že Řekové dohodu s eurozónou v referendu odmítli, již potvrzovaly i průběžné výsledky. Už po sečtení 60 procent hlasů bylo jasné, že se proti podmínkám věřitelů vyslovilo přes 60 procent voličů.

Na Asijských burzách se začalo obchodovat a jednotná evropská měna euro hned v úvodu prudce oslabila. Podle finančních analytiků tak reaguje na výsledky referenda v Řecku, kde voliči většinou hlasů odmítli dohodu se zahraničními věřiteli. K dolaru euro ztrácelo 1,4 procenta na 1,0955 USD, k japonskému jenu pak 2,1 procenta na 133,50 JPY.

Komentáře